Pomimo że Francja to ojczyzna słynnych marek kosmetycznych, wiele Francuzek nadal uwielbia stosować „receptury prababek” w pielęgnacji skóry i włosów.
Podczas wizyt na południu Francji wielokrotnie podpytywałam francuskie kuzynki mojego narzeczonego, jakie naturalne metody stosują na zachowanie zdrowych włosów. I jak tylko je wypróbowałam, biegnę do Was, aby przekazać dalej te sekrety naturalnej pielęgnacji….
Sposoby Francuzek na piękne i mocne włosy – lawendowy zawrót głowy
:
P.S. Tutaj obiecany film o pielęgnacji włosów:
Miód lawendowy to kwintesencja południa Francji. Mogłabym go zajadać łyżeczkami. A ponieważ wujek mojego narzeczonego wytwarza miód lawendowy, to nic dziwnego, że jego córki regularnie stosują miód w pielęgnacji skóry i włosów.
NATURALNE METODY PIELĘGNACJI WŁOSÓW – JAK STOSOWAĆ LAWENDOWY MIÓD?
Zalety stosowania miodu lawendowego w pielęgnacji włosów można wymieniać bardzo długo. Słodki, przywodzący na myśl lato miód lawendowy jest bogaty w olejki eteryczne, minerały, flawonoidy i przeciwutleniacze.
ZALETY STOSOWANIA MIODU LAWENDOWEGO W PIELĘGNACJI WŁOSÓW:
- Nawilża
- Nadaje włosom lekkość
- Nadaje włosom blask
- Miód lawendowy ma właściwości antyseptyczne, pomoże więc na przesuszoną skórę głowy
Moja podpowiedź: Kiedy będziecie robić maskę do włosów, warto zjeść łyżkę miodu lawendowego, a także poczęstować nim najbliższych. Dzięki temu zyskacie ochronę przed chorobami atakującymi w sezonie zimowym.
PRZEPIS NA NAWILŻAJĄCĄ MASKĘ DO WŁOSÓW Z MIODU LAWENDOWEGO:
- 1 łyżka stołowa soku z cytryny
- 4 krople olejku rozmarynowego
- 3 łyżki stołowe miodu lawendowego
- 1 łyżka stołowa oleju lnianego (lub takiego, który dobrze „gra” z Waszymi włosami).
Miksujecie składniki w malakserze i nakładacie na włosy przed kąpielą. Lubię też zwilżyć włosy wodą i wtedy nakładać maskę, bo moim zdaniem lepiej reagują one na składniki i mam wrażenie, że maska naprawdę wchłania się we włosy.
Ja trzymam taką maskę około 20 minut pod plastikowym czepkiem, na który jeszcze nakładam ogrzany na kaloryferze ręcznik. I modlę się, żeby nie przyszedł akurat kurier z Zalando 🙂
Jeżeli nie lubicie ciężkich masek lub nie macie czasu na takie zabiegi, to możecie wymieszać łyżkę stołową miodu i łyżkę soku z cytryny w litrze ciepłej wody i spłukać włosy po myciu.
Sposoby Francuzek na piękne włosy – oczyszczająca pielęgnacja z octem
Ja wiem, wiem, ocet dla większości osób pachnie fatalnie. Muszę się Wam przyznać, że ja należę do tych świrów, którym zapach octu nie przeszkadza. Ponadto – pijam go czasami dla zdrowia i nie obrzydza mnie jego smak. Jeżeli nienawidzicie zapachu octu, to ten przepis pomińcie i przejdźcie do kolejnego.
Ale jest kilka powodów, dla których ocet jest uwielbiany przez francuskie elegantki i stosowany w naturalnej pielęgnacji włosów.
Według francuskich miłośniczek pielęgnacji włosów, ocet czyni cuda dla równowagi pH skóry i jest skuteczny przy normowaniu wydzielania sebum.
Coś w tym jest. Od kiedy regularnie go stosuję jako płukankę, dostaję masę komplementów, że moje włosy się błyszczą. I nic dziwnego. W końcu ocet pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, a połysk pojawia się, kiedy łuska włosów jest szczelna.
Płukanka z octu pomaga też na elektryzowanie się włosów, chociaż przyznam się Wam, że w Paryżu powietrze jest bardziej wilgotne niż w Warszawie. Ale pamiętam, że podczas polskiej zimy elektryzowanie włosów denerwowało mnie nieustannie.
Jak stosować ocet na włosy, żeby sobie nie zaszkodzić?
Po pierwsze nie popełniajcie mojego błędu i nie stosujcie płukanki z octu w zbyt dużym stężeniu. Nic to nie da, lepiej jest stopniowo przyzwyczajać włosy do tego naturalnego kosmetyku. Ja używam teraz łyżkę stołową octu na litr przegotowanej i schłodzonej wody. Ale zaczynałam dosłownie od kilku kropel!
Nie zostawiam też octu na głowie – stosuję płukankę po myciu i później jeszcze szybko spłukuję wszystko czystą wodą.
PRZEPIS NA OCTOWĄ PŁUKANKĘ DO WŁOSÓW, KTÓRA NADA IM BLASK I OCZYŚCI Z ZANIECZYSZCZEŃ
- 1 litr przegotowanej wody
- 1 łyżka octu
Nie stosuję też octu na skalp, kiedy mam w planach ćwiczenia fizyczne, bo wtedy zapach „wychodzi” ze skóry. Do sporządzania płukanki korzystam z octu jabłkowego z upraw ekologicznych, tutaj znalazłam dla Was produkt w polskich sklepach.
Sposoby Francuzek na piękne włosy – wywar z rozmarynu – idealny na sezon zimowy
Rozmaryn znajdziecie na południu Francji rosnący dziko przy drodze. Nic, tylko korzystać z jego dobrodziejstw!
To zioło jest jednym z naszych potężniejszych sprzymierzeńców, jeżeli borykamy się z wypadaniem włosów bądź ich osłabieniem. I przepięknie pachnie – to będzie dobra odtrutka dla tych z Was, które nie lubią zapachu octu.
REGULARNE STOSOWANIE ROZMARYNU W PIELĘGNACJI WŁOSÓW I SKÓRY GŁOWY TO JEDNA Z LEPSZYCH DECYZJI, JAKĄ PODJĘŁAM
Badania naukowe dowiodły, że rozmaryn fantastycznie wpływa na ukrwienie skóry głowy. A od zdrowej skóry – takiej bez łupieżu, suchości czy innych problemów – już tylko krok do lśniących i silniejszych włosów.
Wieść też niesie, że rozmaryn pomaga na przedwcześnie siwiejące włosy i jeżeli używany jest regularnie, to wydobywa naturalny kolor naszych włosów. Dlatego Francuzki, które nie farbują włosów tak często jak Polki, uwielbiają stosować rozmaryn w codziennej pielęgnacji włosów.
Rozmaryn ma ponadto właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Na dodatek jego odświeżający zapach będzie się utrzymywał we włosach.
Stosuję płukankę z rozmarynu regularnie, kiedy tylko czuję, że przesadziłam ze stosowaniem suchego szamponu i skóra mojej głowy wymaga dodatkowej pielęgnacji. Kupiłam też kiedyś olejek rozmarynowy, ale szczerze mówiąc, wolę pielęgnację płukankami niż olejkami. Kwestia wyboru 🙂
Sposoby Francuzek na piękne włosy – daj koniecznie szansę płukance z rozmarynu na zdrowe i lśniące włosy:
Najlepiej kupić rozmaryn w doniczce, ale taki suszony też się przyda. Gotujemy wodę, wrzucamy do niej kilka gałązek rozmarynu i studzimy. Stosować płukankę po wymyciu głowy i spłukaniu odżywki. Warto ją wmasować w skórę głowy. Ja trzymam ją maksymalnie dwa dni w lodówce.
Jeżeli należycie do tych zabieganych osób, które nie mają kiedy miksować własnych płukanek i masek, to znalazłam też kilka francuskich kosmetyków, które świetnie sprawdzają się przy pielęgnacji włosów. Szczególnie lubię serię od Yves Rocher z octem, a o innych kosmetykach pisałam w tym wpisie:
Tutaj znajdziecie PDF z dwoma recepturami na naturalne sposoby Francuzek na piękne włosy
Poniżej lista niezbędnych składników, które znalazłam w polskich sklepach:
Znacie te opisane przez mnie sposoby Francuzek na piękne włosy? Lubicie stosować naturalne kosmetyki w pielęgnacji włosów? Macie jakieś domowe sekrety na piękne i mocne włosy?
PRZECZYTAJ JESZCZE:
P.S. Dołącz do społeczności Paris by Moni na Facebooku! Prościej będzie mi informować Cię o kolejnych wpisach i wydarzeniach na stronie:
[wpdevart_like_box profile_id=”parisbymoni” connections=”show” width=”300″ height=”550″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”en_US”]
Akurat ocet oraz miód to typowe składniki pielęgnacji mojej babci, Polki z dziada pradziada 😉
A poza tym przypomniało mi się jak rok temu nałożyłam olej na włosy i zapomniałam o wizycie księdza po kolędzie 😂😂😂 na szczęście ksiądz był normalny i sobie na luzie porozmawialiśmy 😁
Pieknie! Takie wizyty domowe zawsze mnie stresuja, bo ja czest po domu pomykam w jakichs maseczkach, kompresach i innych “upiekszaczach” 🙂 A masz racje, ze ocet to chyba w calej Europie kobiety uwielbiaja stosowac, widocznie jest naprawde skuteczny.
Ocet rozpuszcza też osad z twardej wody, pewnie stąd wiekszy blask 🙂 ale tym rozmarynem mnie zainteresowałaś, wypróbuję 🙂 dziękuję 🙂
Powodzenia 🙂 zapach w domu jest piękny!
Dziękuję za inspirację! Już wiem jak wykorzystać rozmaryn do celów kosmetycznych 😊