Skip to content

RESTAURACJE W PARYŻU – CO I GDZIE ZJEŚĆ?

Restauracje w Paryżu – co i gdzie zjeść, kuchnia francuska i gastronomia we Francji to temat na wielotomową encyklopedię. W tym wpisie skupię się na restauracjach polecanych i popularnych w Paryżu. Chociaż w stolicy Francji jest ponad 15 tysięcy restauracji, to warto pomyśleć zawczasu, gdzie i co chcemy zjeść. Restauracje paryskie różnią się cenami, stylem i pozycją na liście “znanych i lubianych”. Można też trafić na “restauracje dla turystów”, które lepiej omijać szerokim łukiem. Przeczytaj mój darmowy przewodnik kulinarny po Paryżu i spędź najmilsze chwile w paryskiej restauracji. 

RESTAURACJE W PARYŻU: CO I GDZIE ZJEŚĆ : SPIS TREŚCI

1. Co koniecznie warto zjeść w Paryżu? Popularne dania francuskiej kuchni

2. Ile kosztuje wyjście do restauracji w Paryżu? Przykładowe ceny dań i napojów

3. Restauracje w Paryżu: adresy uwielbiane przez turystów

4. Kulinarny przewodnik po Paryżu: restauracje uwielbiane przez Francuzów

5. Ściągawka dla leniwych o zasadach panujących w paryskich restauracjach 

6. Adresy w Paryżu dla lubiących francuskie desery 

1.  RESTAURACJE W PARYŻU – CO I GDZIE ZJEŚĆ ? POPULARNE DANIA KUCHNI FRANCUSKIEJ 

Restauracje w stolicy Francji proponują swoje “wielkie klasyki”, które niezmiennie goszczą w menu. Poniżej lista popularnych dań:

  •  escargots – ślimaki  
  •  la soupe à loignon lub gratinée à l`oignon – zapiekana zupa cebulowa
  •  tartare de bœuf – tatar wołowy
  •  salade niçoise – sałatka nicejska
  •  cuisses de grenouille – słynne żabie udka 
  •  lentrecôte-frites – antrykot z frytkami
  •  le croque-monsieur – gorąca kanapka z szynką i serem
  •  pâté en croûte de canard – kaczka w cieście francuskimrestauracje-w-paryzu-co-i-gdzie-zjesc- zupa cebulotwa

 

 

2. ILE KOSZTUJE WYJŚCIE DO RESTAURACJI W PARYŻU? 

Ceny w paryskich restauracjach to temat rzeka. Szczególnie w 2023 roku, kiedy inflacja uderzyła mocno w sektor gastronomiczny. Smaczną kanapkę np. w piekarni kupicie już za około 5-7 euro. W brasserie oddalonej od turystycznych atrakcji można zjeść lunch za 20 euro za osobę. Ale już w turystycznych i popularnych miejscach ceny niebezpiecznie rosną. W słynnej Café de Flore za szklankę zwykłej Coca coli zapłacicie 8 euro, a za kieliszek szampana 21 euro. Dla porównania dodam, że butelka szampana Ruinart Brut kosztuje około 60 euro. Więc widzicie sami przebitkę ceny 🙂 

Przykładowe ceny z paryskich menu: 

  • Za pyszny lunch z tzw. “menu du jour” (pisałam o tym dokładnie w tym wpisie) w mojej ulubionej restauracji Jaja zapłacicie od 21 do 25 euro. To uczciwa cena. 
  • Za lekkie śniadanie w słynnej Café de Flore (croissant, kawa i sok) zapłacicie około 10 euro za osobę. 
  • Za wyszukany brunch w ekskluzywnym hotelu Ritz zapłacicie 205 euro od osoby. 
  • Lunch w historycznej Café de la Paix będzie Was kosztował od 60 euro od osoby, bez napojów. Wino kosztuje od 16 euro za kieliszek do… kilkuset euro za butelkę szampana. 
  • Brunch Ladurée Royale kosztuje 65 euro, salatka Ladurée 23 euro, a desery od 10 do 13 euro. 

Jak się ustrzec przed turystycznymi pułapkami i nie przepłacić w restauracjach, pisałam w tym wpisie i bardzo go Wam polecam.  

——————-

3. RESTAURACJE W PARYŻU- CO I GDZIE ZJEŚĆ? MIEJSCA UWIELBIANE PRZEZ TURYSTÓW 

RESTAURACJE W PARYŻU - CO I GDZIE ZJEŚĆ?

Wystarczy, że bohaterka serialu lub filmu zje w danej restauracji, a przed tym miejscem ustawiają się tłumy. Najazd turystów pamiętają między innymi te restauracje:

  • Le Café des Deux Moulins na Monmartre   restauracja z filmu “Amelia”. Położona na urokliwej uliczce Lepic, do dzisiaj ma “filmową” i “typowo paryską” atmosferę. Za obiad zapłacicie tutaj około 20 euro. Sałatka kosztuje od 15 euro wzwyż. Kuchnia tradycyjna i domowa, nie proś o menu bez glutenu, bo kelner zacznie się śmiać.

Adres: 15, rue Lepic 75018 Paris. Otwarta codziennie. od 7.30 rano do 2 w nocy.

RESTAURACJE Z SERIALU “EMILY W PARYŻU” – INSTAGRAM PRAWDĘ CI POWIE 🙂 

Przebojowa Amerykanka Emily, która przeżywa modowe i jedzeniowe oświecenie w stolicy Francji, inspiruje widzów stylem życia. Dlatego fani ruszyli na podbój restauracji pokazanych w serialu. Emily stołuje się m.in w Le Café Marly z widokiem na piramidę i Luwr. Inne miejsca pokazane w serialu Netflixa to: la Société – elegancka restauracja w prestiżowej 6 dzielnicy i Tortuga w Galeries Lafayette (restauracja z widokiem na panoramę Paryża i wieżę Eiffla). Emily chadza też do pubu Bombardier znajdującego się w dzielnicy łacińskiej. W wolnej chwili kupuje croissanty i bagietki w piekarni La Boulangerie Moderne.

Adresy:

1. Tortuga Galeries Lafayette: 25 rue de la Chaussée d’Antin, 75009 Paris

2.Bombardier : 2 Place du Panthéon, 75005 Paris

3. La Société: 4 Pl. Saint-Germain des Prés, 75006 Paris

4. La Boulangerie Moderne: 16 Rue des Fossés Saint-Jacques, 75005 Paris

5. Le Train Bleu – otwarta w 1900 roku uchodzi za jedną z najbardziej “instagramowych” w stolicy Francji. Czy warto tutaj zjeść? Tak, dla widoków. To spektakularne miejsce! Ta położona obok Gare de Lyon restauracja gastronomiczna jest znana na całym świecie. Stolik w Le Train Bleu warto zarezerwować o wiele wcześniej.

Ceny w euro: śniadanie kosztuje od 20 euro. Ceny przystawek zaczynają się od 29 euro, dań głównych od 32 euro. “Le menu du voyageur” czyli menu degustacyjne kosztuje 53 euro. Dzieci zjedzą za 25 euro. 

Adres: Le Train Bleu
1er étage Gare de Lyon
Place Louis Armand
75012 PARIS

6. Café Marly – to miejsce jest uwielbiane przez turystów. Cóż może być lepszego niż jedzenie serwowane z widokiem na piramidę i dziedziniec Luwru? W Café Marly dostaniecie “wielkie klasyki” paryskiej brasserie: np. tatara. Jednak większość pozycji w menu to kuchnia międzynarodowa: sałatka z jarmużu i karczocha, kurczak curry i chutney, smażony łosoś, sałatka z cykorii, ceviche, itp. To bardziej turystyczne, nie “typowo paryskie” miejsce. 

Ceny w euro: od 15 euro za przystawkę, od 22 za danie główne. Sałatka kosztuje od 25 euro. Dostaniecie wybór serów i deserów. 

Le Café Marly
93 Rue de Rivoli
75001 Paris

7. Chez Léon – polecam Wam to miejsce, bo mało w Paryżu miejsc idealnych dla rodzin z dziećmi. Sieci tych restauracji doceniają i turyści, i Francuzi. Jeżeli lubicie mule, to koniecznie tutaj wpadnijcie na popisowe danie restauracji. Ponadto, jeżeli Wasze dziecko lubi rysować albo siedzi jeszcze na wysokim krześle, to w “Chez Léon” znajdziecie wszystkie udogodnienia. Zawsze polecam to miejsce na wypady rodzinne i często jem  w “Chez Léon” z moją córeczką. W weekendy potrafi być tłoczno, pomyślcie o tym, aby zarezerwować stolik. 

Chez Léon ma kilka lokalizacji, m.in na Placu République i bulwarze Saint Germain. 

4. RESTAURACJE W PARYŻU – CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ: RESTAURACJE UWIELBIANE PRZEZ FRANCUZÓW 

Wizyta w restauracji popularnej wśród paryżan jest niezbędna, jeżeli chcemy naprawdę dobrze zjeść i poznać francuskie klasyki. Poniżej lista kilku restauracji polecanych przez kulinarnych smakoszy.

KULINARNY PRZEWODNIK PO PARYŻU:

1. Bouillon Chartier Grands Boulevards   

Jeżeli chcesz delektować się autentycznym rosołem tzw. “bouillon parisien”, to musisz przyjść tutaj. Bistro paryskie, które warto odwiedzić także ze względu na historyczny wystrój. W karcie dużo paryskiej klasyki i dań lubianych przez wszystkich. 

2. Brasserie Bofinger 

Elegancka restauracja na Marais przy Placu Wogezów. Działa od 1864 roku i specjalizuje się w owocach morza i kuchni z Alzacji. Cenowo nie wypada tak źle, znajdzie się coś na każdą kieszeń. Menu du jour kosztuje już od 20 euro. Zjecie tam m.in. foie gras i wielkie klasyki regionu alzackiego. Idealne miejsce na szybki obiad. 

3. Restauracja w muzeum Orsay  

RESTAURACJE W PARYŻU - CO I GDZIE ZJEŚĆ?

Jedno z moich ulubionych miejsc! Wstęp mają do niej tylko posiadacze biletu do muzeum. Planując wizytę w muzeum, warto zrobić przerwę i po nakarmieniu duszy obrazami impresjonistów, spędzić czas w spektakularnym wnętrzu tej bajecznej restauracji. Szef kuchni to sławny Yann Landureau. Obiad zjecie już za 31 euro. Zdjęcia i rolki na Instagramie mówią same za siebie.

Ceny w euro: 31 euro i wzwyż, menu dziecka kosztuje 10 euro. 

4. Brasserie Mollard 

Otwarta w 1895 roku z wystrojem w stylu belle époque.  Wtedy okolice dworca Saint-Lazare traktowano jako… przedmieścia Paryża 🙂 Obecnie, restauracja znajduje się w jego centrum: kilka kroków od Opery Garnier i Galeries Lafayette. Znajdziemy w Mollard duży wybór owoców morza: homary, krewetki, ryby z Morza Śródziemnego, jak i te z Oceanu Atlantyckiego. Ceny menu zaczynają się od 30 euro. 

5. ŚCIĄGAWKA DLA LENIWYCH O NAJLEPSZYCH RESTAURACJACH W STOLICY FRANCJI:

  • 1. Najpiękniejsze restauracje w Paryżu niekoniecznie muszą być najdroższe. Patrz: restauracja w muzeum Orsay, gdzie za lunch z winem za dwie osoby zapłacisz 100 euro, co jak na stolicę Francji wcale nie jest wygórowaną ceną. 
  • 2. Najlepsze restauracje przyjmują rezerwacje na kilkanaście miesięcy w przód. Szczególnie te szczycące się gwiazdkami Michelin. Pamiętaj, że w weekendy Francuzi spotykają się na obiedzie już o 12.30 – 13 godzinie, a niektóre restauracje w te dni proponują tylko brunch. Sprawdzaj wszystko lub pytaj o radę na Instagramie 🙂 
  • 3. Niektóre restauracje są zamknięte w niedziele i poniedziałki. Sprawdź dokładnie, najlepiej na oficjalnych stronach ich godziny otwarcia.
  • 4. Pamiętaj: nie wszystko, co widzisz na Instagramie czy tik toku znaczy, że dana restauracja jest warta Twojego czasu i pieniędzy! Nie idź do danego miejsca tylko dlatego, że “super wygląda”. 
  • 5. Pamiętaj, że we Francji zostawianie napiwku nie jest obowiązkowe. Słony napiwek to domena restauracji w USA. Obowiązkowe jest natomiast mówienie “bonjour” i “au revoir” i oczywiście “merci”. 
  • 6. “Menu du jour” obowiązuje w restauracjach tylko w południe. Wieczorami najczęściej zamawia się z karty dań i wychodzi to oczywiście drożej. Jeżeli dysponujesz skromniejszym budżetem, to stawiaj na jedzenie obiadu w restauracji. 

Ranking najlepszych restauracji polecam też śledzić na tej angielskiej stronie: the Fork 

Zapisz sobie ponadto te adresy, jeżeli lubisz francuskie słodycze: 
  • Pierre Hermé – cukiernia paryska dla wybrednych. Czekoladki są słodkie i rozpływają się w ustach, chociaż kosztują… słono 🙂 
  • Café de Flore – historyczne miejsce, o którym pisałam tutaj. Warto tam wypić kawę czy czekoladę. 
  • Angelina – dla miłośników gorącej czekolady to “must go place”. Ja uwielbiam też tartę cytrynową. 
  • Les Deux Magots – kolejne historyczna kawiarnia, przeczytaj o niej tutaj.
  • Alain Ducasse – król i gwiazda francuskiej sceny gastronomicznej ma w centrum Paryża kilka luksusowych sklepów ze słodyczami dla wyrafinowanych smakoszy. 
  • Maison Eric Kayser – słynny dom słodkości, do wyboru i koloru croissanty, babki, chleby, pain au chocolat i desery. 
  • Ladurée Royale – elegancki lokal, pastelowe makaroniki i fikuśne desery – kochają je azjatyckie turystki i ja 🙂 

—————

Nie stać Cię na restauracje? Spokojnie. Możesz zawsze urządzić piknik!

Szukasz najlepszych lodów w Paryżu? Mam dla Ciebie idealny wpis.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

PRZECZYTAJ: ZWIEDZANIE 1 DZIELNICY PARYZA (Tuileries, Luwr i okolice) 

Możesz też otrzymać mini-przewodnik po Paryżu 

Najlepsza bagietka w stolicy Francji 

Parisbymoni – blog Moniki Wojciechowskiej prosto z Paryża 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *