Skip to content

Restauracje w Paryżu: co musisz wiedzieć, żeby nie wpaść w turystyczną pułapkę?

Restauracje w Paryżu

Restauracje w Paryżu – co musisz wiedzieć, żeby nie wpaść w turystyczną pułapkę? Jak zamawiać w paryskiej restauracji i na czym zaoszczędzić pieniądze? Wszystkie sekrety restauracji w Paryżu w tym wpisie.

Restauracje w Paryżu: napiwek to rzecz nie-święta 

Jedną z najważniejszych zasad francuskich restauracji: napiwek nie jest obowiązkowy. Piszę o tym na samym początku tego wpisu, bo niestety w Paryżu zaczęło dochodzić do gorszących scen, a szczególnie narażeni są na nie turyści z krajów anglojęzycznych. 

Niektórzy nieuczciwi restauratorzy i kelnerzy “wycwanili się” i próbują zmuszać turystów do dorzucania napiwku, w momencie kiedy płacimy kartą. Jest to spowodowane tym, że wielu Amerykanów, przyzwyczajonych do płacenia 15-20% za serwis, zostawiało bardzo hojne jak na Paryż napiwki. Zamiast cieszyć się ze szczodrości niektórych turystów, nieuczciwi kelnerzy (a czasami też menadżerowie restauracji) zaczęli napiwki wymuszać.  

Na francuskiej stronie rządowej jest napisane, że “żaden zawód nie może wymagać od klienta napiwku”. Decyzja o jego zostawieniu leży w gestii klienta. 

Kiedy idę do restauracji i obsługa była bardzo miła, pomocna i sympatyczna, zostawię od 2 do 10 euro napiwku. Ale tylko jeżeli czuję, że chcę! Jeżeli kelner, w momencie płacenia, sam sugerowałby mi “dorzucenie” kilku euro, wyśmiałabym go w głos. 

Nie dajcie się nabrać na “obowiązkowy” napiwek. Francja to też nie Włochy, gdzie jest“coperto i absolutnie to nie USA, gdzie klienci zostawiają od 15  do 20%. Podobnie napiwków nie mają prawa domagać się od Was taksówkarze.

Restauracje w Paryżu: paryska kranówa jest chic i darmowa

Jeżeli idziesz do paryskiej restauracji to pamiętaj, że “carafe d’eau”, która ląduje na twoim stole, nic nie kosztuje. To paryska kranówka – pyszna i restauracja nie może odmówić jej serwowania. 

Natomiast już woda mineralna będzie kosztować kilka euro. Jeżeli kelner pyta, czy chcecie wodę gazowaną czy bez gazu, to lepiej podkreślić, że chcesz zamówić “carafe d’eau” (czyt. KARAF DO” i sprawdź, czy nie dopisano Ci bzdury do rachunku.

Restauracje w Paryżu: Menu” czy Formule” – wybór należy do ciebie

Francuzi uwielbiają różne reguły i zasady, dlatego menu w paryskich restauracjach też ma swoje tajemnice. W niektórych restauracjach proponowana jest tzw. “formule” – czy to “formule petit-dej” (zestaw śniadaniowy) czy “formule midi” (zestaw obiadowy).

Restauracje w Paryżu

Proponowany zestaw jest najczęściej atrakcyjniejszy cenowo niż zamawianie kolejno przystawki, dania i załóżmy deseru z menu. 

Polecam Wam bardzo gorąco pytać w restauracjach o “formule”! Często na dania z menu trzeba troszeczkę dłużej poczekać, a “formule” pojawia się na stole b. szybko. Takie dzienne zestawy zamawiają często ludzie podczas przerwy obiadowej, dysponujący ograniczonym czasem. 

Restauracje w Paryżu: szukaj Fait maison” – czyli jedzonka domowego

Jeżeli restauracja w Paryżu chwali się, że coś w menu jest “fait maison” – załóżmy frytki, to oznacza to mniej więcej tyle, że nie jesz zamrożonego produktu, tylko coś “produkcji domowej”. Czyli w założeniu to coś pysznego! 

Restauracje w Paryżu: czy wypada poprosić o doggy bag”?

Opcja “doggy bag”, czyli możliwość zabrania resztek dania na wynos, staje się coraz bardziej popularna we Francji. Od 2021 roku restaurator nie ma prawa odmówić klientowi zapakowania dania na wynos. W ten sposób władze Paryża walczą z marnotrawstwem jedzenia. Nie wstydź się więc prosić o zapakowanie jedzenia, bo pamiętaj, że w ten sposób dbasz o planetę 🙂 

Restauracje w Paryżu: wino na szklanki czy w butelce? A co z tajemniczym pichet”?

Restauracje w Paryżu
Restauracje w Paryżu

Wybór alkoholu do posiłku to ważna sprawa, a menu win we francuskich restauracjach może przyprawić o ból głowy. Zasady są proste: każdy alkohol musi mieć przypisaną cenę. Po drugie, niektóre wina można zamawiać tylko na butelki, inne na kieliszki. 

I uwaga: podobnie jak z resztkami jedzenia, masz prawo zabrać napoczętą butelkę wina i dopić ją… chociażby w pokoju hotelowym 🙂 

Radziłabym zawsze zamawiać butelkę wina, bo wychodzi to taniej, jeżeli piją dwie osoby dorosłe. Pamiętaj, że masz prawo do degustacji wina przed decyzją o zakupie. Skonsultuj też w kelnerem lub sommelierem, co radzi. Opisz, jakie wino lubisz: mocne czerwone i wytrawne, lekkie kwiatowe białe czy może orzeźwiające rosé? I nie wstydź się określić czy doprecyzować cenę zamawianego wina. We Francji nikt nie pije codziennie wina za 70 euro za butelkę (poza koneserami i bogaczami). Zwykli zjadacze bagietek kupują wino za 7-10 euro i cieszą się życiem. 

Oczywiście pamiętaj, że wino kosztujące w sklepie 10 euro, w restauracji będzie kosztowało około 20-25.

Jeżeli koniecznie chcesz wypić wino, ale masz napięty budżet, poproś o “carafe de vin”, “vin maison” , “petit vin de pays” lub “pichet”. Otrzymasz niedrogie wino, które będziesz wspominać z sentymentem po powrocie do domu. 

Parisbymoni Protip: Nie proś o “pichet” w super eleganckiej restauracji z gwiazdkami Michelin, bo kelner dostanie ataku serca 🙂 

POLECANE PRZEZ MNIE RESTAURACJE W STOLICY FRANCJI:

1. Le Réveil du 10ème – typowo paryska restauracja, do której można wpaść na szybkiego drinka, poranną kawę lub obiad i kolację.

2. Jaja – położona na Marais restauracja, która jest prawdziwym klejnotem – ceny nie zwalają z nóg, a jedzenie zawsze jest przepyszne, na dodatek możecie wybierać pomiędzy ciekawymi propozycjami win. Polecam!

3. Le Restaurant Musee d’Orsay – jedna z piękniejszych, smaczniejszych i bardziej eleganckich restautracji w Paryżu, a przy okazji, uwierzcie mnie, ceny nie powalają tam z nóg!

Dobrej zabawy we francuskiej restauracji!

PRZECZYTAJ JESZCZE KONIECZNIE TE WPISY:

Najsmaczniejsze lody w stolicy Francji – wpis dla smakoszów! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *