O ratatouilli słyszał już pewnie nie jeden Polak, chociaż to danie stało się u nas sławne dopiero po premierze filmu „Ratatouille” – kreskówki dla dzieci o sympatycznym szczurze.
Film Pixara jest moim zdaniem genialny, a danie ratatouille uwielbiam, jest na moim stole przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Przeczytajcie, jak przygotować ratatouille idealne!
Danie ratatouille to nie jest też potrawka ze szczura (!), jak sądzą niektórzy, ale przysmak kuchni oksytańskiej, prowansalskiej i śródziemnomorskiej. Ponadto różne wersje tego dania warzywnego znajdziecie w wielu europejskich krajach.
PRZEPIS NA RATATOUILLE: CZEMU WARTO POZNAĆ TEN PRZEPIS?
Sami wiecie, że w warzywach jest siła, a ten francuski przepis potrafi zdziałać cuda. Ratatouille jedzona w sezonie jesienno-zimowym przy akompaniamencie polskiej kaszy jaglanej rozgrzeje nas i poprawi nastrój.
Latem na południu Francji ratatouille jada się w południe na zimno, jako smaczną przystawkę lub – danie główne.
Ratatouille to francuskie danie dla całej rodziny, jest łatwe do przygotowania, a im częściej będziemy je gotować, tym szybciej pójdą nam wszystkie przygotowania.
PRZEPIS NA RATATOUILLE: CZEMU TO JEDNO Z ULUBIONYCH DAŃ FRANCUZÓW?
Tak naprawdę ratatouille to danie, które przez setki lat miało we Francji bardzo złą opinię. „Jedzenie dla szczura”, „zupa biedaków” – danie dla ubogich żołnierzy, nie lądowało na stole Króla Słońce i jego dworu.
W XVIII wieku oksytańskie i prowansalskie danie „ratatolha”, czyli fasolka i ziemniaki były codziennym posiłkiem żołdaków.
Brutalnie podsumowano ratatouille w XIX wiecznym słowniku, w którym Simone Jude Honorat określił to danie jako „zupę dla szczura”.
Ale czasy się zmieniły, smaki i przyzwyczajenia kulinarne Francuzów również. W drugiej połowie ubiegłego wieku ratatouille została zrehabilitowana. Stało się tak dzięki szefowi kuchni Michelowi Guérard, który na nowo wymyślił ratatouille w 1976 roku. I na dodatek przekonał do tego przepisu Francuzów!
JAK PRZYGOTOWAĆ RATATOUILLE IDEALNĄ – KILKA PODPOWIEDZI
Przepisów na ratatouille znajdziecie tyle, ile francuskich rodzin. Jedni upierają się, że nie ma prawdziwej ratatouille bez 3 kolorowych papryk, inni tolerują tylko czerwoną.
Pewne jest jedno – każdy przepis może być pyszny, bo tzw. légumes de soleil smakują właśnie jak promień słońca.
Wszystko tak naprawdę zależy od regionu Francji, w którym jesteście. W Nicei dorzuca się do ratatouille oliwki i czosnek. Z kolei w regionie Langwedocji nie ma ratatouille bez białej cebuli.
Najważniejsze w przygotowaniu ratatouille jest, aby nie „rozciapać” warzyw i nie ugotować ich za bardzo.
- Francuscy szefowie kuchni mają na to proste sposoby – kroją warzywa w pedantyczne kosteczki, które szybko się gotują, a jednocześnie nie tracą chrupkości. I taka jest właśnie ratatouille idealna.
- Niezwykle istotna jest też kolejność wrzucania warzyw do garnka – niech Cię nie skusi leń, nie wrzucaj wszystkiego, jak leci, bo ratatouille zamiast się ugotować, będzie rozgotowana.
- Są też przepisy, które zalecają ugotowanie warzyw w sosie pomidorowym. Jeżeli jednak masz dostęp do smacznych i soczystych warzyw, to warto ugotować ratatouille bez sosu – będzie i tak pyszna.
PRZEPIS NA RATATOUILLE:
(Porcja dla 4 osób)
- 3 papryki (idealnie czerwona, zielona, żółta)
- 2 cukinie średniej wielkości
- 1 biała cebula
- 3 pomidory
- 2 ząbki czosnku
- 1 bakłażan
- Zioła prowansalskie
- Oliwa
- Sól morska
- Pieprz
PRZYGOTOWANIE RATATOUILLE KROK PO KROKU:
Zaczynamy od krojenia wszystkich warzyw w kostkę w kolejności: cebula, czosnek, papryka, bakłażan, cukinia i pomidory.
Czemu kolejność jest ważna? Bo jeżeli często gotujesz, to możesz po pokrojeniu wrzucać kolejno warzywa na rozgrzaną oliwę. Natomiast jeżeli rzadko gotujesz i nie ogarniasz dwóch czynności jednocześnie, to najpierw wszystko pokrój, a później gotuj.
- Do nagrzanego garnka wlewasz oliwę, rozgrzewasz ją i wrzucasz cebulę i czosnek. Złocisz przez około 3 do 5 minut.
- Po tym czasie dorzucasz paprykę, mieszasz i znowu smażysz około 5 minut.
- Dorzucasz bakłażana i smażysz 5 minut. Możesz dolać trochę wody do warzyw.
- Wrzucasz cukinię i ponownie mieszasz i smażysz 5 minut.
- Na sam koniec dorzucasz pokrojone w kostkę pomidory i …. smażysz – kolejne 5 minut.
Po tym czasie zmniejszasz ogień, solisz i pieprzysz, ja przyprawiam także danie ziołami prowansalskimi, i zostawiasz pod przykryciem około 6 minut.
Voilà!
Smacznego!
Z nieba ten przepis mi spadł, od Ciebie 😍 Jurto robię chłodnik litewski, a pojutrze ratatouille. Super Moni. Dziękuję za inspiracje 😘 Do zobaczenia na Instagramie.