Skip to content

Świeczki Trudon – co jest w nich wyjątkowego i czemu Francuzi je uwielbiają?

Jednym z uroków Paryża jest to, że podczas spaceru możecie wejść do sklepu okazuje się, że oglądacie właśnie świeczki, które oświetlały Wersal od czasów Ludwika XIV aż do Rewolucji Francuskiej.

Świeczki Trudon

Tak było podczas pewnego leniwego czerwcowego popołudnia, kiedy przechadzałam się po moim ukochanym Marais. Zwabiona zapachem drzewa sandałowego, róży i bergamotki, weszłam do sklepu Cire Trudon i zanurzyłam się w świecie świeczek, zapachów i historii. 

Jeżeli wolicie posłuchać mojego wywiadu o świeczkach Trudon to zapraszam na youtube. 

Świeczki Trudon

Co czyni świeczki Trudon wyjątkowymi?

Wyobraźcie sobie, że jesteście w roku 1647. Skromny kupiec Claude Trudon przybył właśnie do Paryża, marząc o zrobieniu w stolicy Francji kariery jako sprzedawca zamorskich przypraw. Francja nie wkroczyła jeszcze w czasy świetności ery Ludwika XIV, a przyszły Król Słońce ma zaledwie kilka lat.

Świeczki Trudon

Kilkanaście lat później  losy rodziny Trudon będą związane z rodziną królewskich Burbonów, do czasu, aż ich panowanie przerwie krwawa Rewolucja… Świeczki Trudon to historia rodziny, która od XVII do XXI wieku przetrwała i udoskonalała swój produkt – woskowe świeczki zapachowe. Kiedyś oświetlały Wersal, a rodzina Trudon służyła francuskim królom.

Świeczki Trudon

Świeczki Trudon, czyli służba u Burbonów i Napoleona Bonaparte

Na początku XVIII wieku – kiedy Francją rządził król Ludwik XV i królowa Maria Leszczyńska – manufaktura wosku Trudon pracowała pełną parą. Mottem rodziny Trudon jest przysłowie “Elles travaillent pour Dieu et le Roi” czyli “Pracują dla Boga i Króla” – one, czyli pszczoły, wytwarzające wosk, z którego człowiek robi później świece.  To właśnie świece Trudon oświetlają kaplice królewskie i francuskie kościoły. 

Świeczki Trudon

Z kolei Napoleon Bonaparte zamówił w manufakturze Trudon specjalną świeczkę, którą ofiarował swojemu synowi. Świeczki Trudon zostały też wyróżnione medalem za “wyjątkową jakość” podczas słynnej paryskiej wystawy światowej w 1889 roku.

Świeczki Trudon

Świeczki Trudon w XXI wieku 

Dzisiaj nie potrzebujemy już świeczek, żeby czytać po zachodzie słońca.  Ale uwielbiamy zapalać je w domu, bo tworzą niepowtarzalną atmosferę… Kto z Was nie lubi wpatrywać się w migoczący ogień, marzyć, albo popijać wino, gdy w oddali pali się świeczka? Która kobieta nie wygląda piękniej, gdy jej oczy rozświetlone są blaskiem świec? 

Z czego powstają świeczki Trudon?

Świeczki Trudon

Receptura jest oczywiście tajemna, ale udało mi się wyciągnąć trochę sekretów od pracującego w butiku na Marais Stephana. Świeczka Trudon powstaje z wosku roślinnego, a konkretnie z wosku sojowego, pszczelego i oleju kokosowego. Dzięki temu są świetliste i dają wyjątkowo delikatne i złotawe światło.

Świeczki Trudon

“Wybacz, że gryzmolę, ale godzina jest późna, a moja świeczka lichej jakości” – Henri Rousseau

Recepturę udoskonalano przed lata, w przeszłości chodziło przecież o to, aby świeczka umożliwiała ludziom pracowanie po zmroku. W XVII wieku mniej się przejmowano “atmosferą”, świeczka miała być wydajna. 

Jakie zapachy proponuje nam sklep Trudon?

Świeczki Trudon

To nie jest miejsce, w którym znajdziecie proste nuty zapachowe, dostępne w wielu sklepach. Przy produkcji świeczek Trudon pracują bowiem te same “wielkie nosy”, które są odpowiedzialne za tworzenie perfum. 

W każdym zapachu znajdziemy od dziesięciu do piętnastu olejków zapachowych. Na dodatek są wymieszane w takich proporcjach, aby nigdy nie być zbyt uciążliwymi. Osoby o głowach podatnych na migrenę zrozumieją ten problem – kiedy boli mnie głowa, przeszkadzają mi wszystkie zapachy, a tym bardziej perfumy. Stephan powiedział, że jeżeli wolimy trzymać zapachy świeczek Trudon na specjalne okazje, to warto kupić szklany klosz, który nie tylko przedłuża życie świeczki, ale chroni zapach. 

Świeczki Trudon

“Ludzie uwielbiają mieć towarzystwo, nawet jeżeli jest nim tylko mała świeczka” – Georg C. Lichtenberg, niemiecki uczony 

Kiedy przeglądałam album ze świeczkami Trudon, zaintrygowało mnie, że większość z nich otrzymała nazwę związaną albo z daną epoką historyczną, albo z postacią, która znamy z podręcznika do historii. Józefina, Trianon, Cesarstwo – wszystkie świeczki Trudon to spotkanie z francuską historią.

Zapachy i historia Francji 

Świeczki Trudon

 

I tak na przykład w świeczce Mademoiselle de la Vallière – nazwanej tak na pamiątkę kochanki Ludwika XIV, znajdziecie zmysłowe nuty tuberozy. Podobno ukochana króla Słońce była jak ten kwiat: zmysłowa, intrygująca i potrafiąca zawładnąć umysłem króla. I świeczka Trudon o tej nazwie też narzuca swoją atmosferę w pomieszczeniu i jest trudna do zignorowania.

Z kolei bardziej męski zapach to Ernesto – w którym znajdziemy dominującą nutę tabaki. Świeczka Ernesto to również spotkanie z historią, ale tym razem wędrujemy na Kubę – w czasy ewolucji Ernesto “Che” Guevary. Zapalając ją, przeniesiemy się na tropikalną wyspę, gdzie w latach 60. mieszały się zapachy prochu i dymiących cygar, a kraj ogarniała rewolucja.

Czemu warto kupić świeczkę Trudon?

Świeczki Trudon

Jeżeli kupujecie w Paryżu makaroniki, to idziecie do Ladurée, jeżeli chcecie kupić perfumy, to wybieracie jedną z wielkich francuskich marek, a jeżeli marzy Wam się wyjątkowa świeczka, to idziecie do Cire Trudon. Klienci tego sklepu najczęściej wybierają świeczki jako ekskluzywne prezenty dla znajomych, czasami kupują je, żeby delektować się w domu wysublimowaną mieszanką perfum i znaleźć wyciszenie po ciężkim dniu pracy.

“Lepiej jest zapalić świeczkę, niż przeklinać ciemności” – Eleonora Roosevelt

Ponieważ nie byłam jeszcze gotowa na tak duży wydatek, zadowoliłam się kupnem malutkiego wosku zapachowego, który schowałam w szafie. I teraz mogę codziennie cieszyć się zapachem Trianon – ulubionego miejsca Marii Antoniny. 

Tutaj adresy we Francji i na świecie 

A tutaj podpowiedzi, dla wybierających się do Paryża na wyprzedaże. 

Jeżeli lubicie piękne zapachy to możecie tez przeczytać o najpiękniejszych paryskich perfumeriach

12 thoughts on “Świeczki Trudon – co jest w nich wyjątkowego i czemu Francuzi je uwielbiają?”

    1. Monika | Paris by Moni

      Ja tez, to byl zupelny przypadek, ale bardzo mi sie to miejsce spodobalo. No i te zapachy….

  1. Ale bomba! Zapach francuskich świeczek i klimat duńskiego hygge <3
    byłam we Francji i takich nie znalazłam, teraz mam kolejny powód (poza kuchnią), by znów do Francji wrócić :))

    1. Monika | Paris by Moni

      Koniecznie! Naprawde trudno pisac o zapachach, trzeba po prostu isc i zobaczyc, jakie beda nam sie podobac… Ja najchetniej kupilabym kilka, tylko musialabym najpierw wygrac w lotto 🙂

      1. W UK są bardzo popularne Yankee Candles, te ich niektóre zapachy też są obłędne. Zwłaszcza świąteczne 🙂

  2. Magdalena Palmowska

    Monika dziękuję za wpis, poczułam w swojej wyobraźni nie tylko zapach świeczek, ale również atmosferę Paryża… byłam kilka lat temu na krótki weekend i czuję, że chciałabym tam wrócić… <3

    1. Monika | Paris by Moni

      Koniecznie! Na weekend to miasto jest idealne, mozna zaplanowac tyle sympatycznych rozrywek!

  3. Pierwszy raz słyszę o tych swieczkach, ale chętnie sprawdzę jak pachną, gdy będę znowu w Paryżu 🙂

  4. Świetny tekst! I zazdroszczę wizyty w takim miejscu. Uwielbiam gdy za zapachami kryje się coś więcej – inspiracja jakąś postacią, epoką, nawiązanie do dział sztuki – ach ach!

    1. Monika | Paris by Moni

      Dzieki! To miejsce jest naprawde wyjatkowe, nie wiedzialam, ze mozna tak zgrabnie polaczyc historie i sztuke tworzenia zapachow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *