Skip to content

Ile naprawdę trzeba wydać na kaszmirowy sweter?

kaszmirowy-sweter

Kaszmirowy sweter dobrej jakości był moim marzeniem od kiedy przeczytałam książkę pt. “Paryski Szyk” Inès de la Fressange. Autorka pisze, że kaszmirowy kardigan to obowiązkowa pozycja w szafie eleganckiej Francuzki. Nie trzeba mnie było długo przekonywać. Samo już słowo “kaszmir”, obok słów  “koronki” i “jedwab”, budzi we mnie miłe skojarzenia. Pierwszy kupiony przeze mnie kaszmirowy sweter okazał się świetnym pomysłem. Kolejne to już lekkie niewypały. Dlatego chcę podzielić się moim doświadczeniem i odpowiedzieć na najczęstsze pytania, jakie zadajemy sobie przed wyborem kaszmirowego swetra.

Co wszyscy chcemy wiedzieć o kaszmirze?

kaszmirowy-sweter

O tym, że kaszmir luksusowa tkanina nie trzeba nikogo przekonywać. Ale przed kupnem zastanawiamy się, czy on naprawdę musi tyle kosztować? Przecież coraz więcej kaszmirowych swetrów, szali i dodatków pojawia się w sieciówkach? Może warto kupić kaszmirowy sweter za około 300 złotych? 

 

OBEJRZYJ VLOG I ZOBACZ MOJE KASZMIROWE SWETRY: 

kaszmirowy sweter

 

 

Moja kolekcja kaszmirowych swetrów

 

Ile naprawdę trzeba wydać na kaszmirowy sweter?

Na przestrzeni lat kupiłam kilka kaszmirowych swetrów. Pierwszy, szary z lejącym się dekoltem, od Stefanela. Następnie beżowy z kolekcji Galerii Lafayette i ostatnio czarny w Benettonie. I tak naprawdę tylko jeden przetrwał próbę czasu. Po kilku latach mogę się uczciwie wypowiedzieć o ich jakości i pokazać Wam, czy warto kupić kaszmirowy sweter w sieciówce.

 

Kaszmirowy sweter z Benettona – śliczny do pierwszego prania

 

Cena: 400 PLN
Skład; Kaszmir
Ocena: 4

Kaszmirowy sweter

Miękki, przytulny, w głębokiej czerni. Wyglądał świetnie do pierwszego prania. Niestety. Kaszmir bardzo szybko przestał być “puchaty”, okropnie się kulkuje i muszę go traktować golarką do ubrań. Nie stracił fasonu, ale nie wygląda już luksusowo. Oczywiście ciągle go noszę, nie wpadł też w kategorię “ubrań do domu”, ale ewidentnie stracił w moich oczach. A kupiłam go we wrześniu 2017 roku!

 

Kaszmirowy sweter z kolekcji Galerii Lafayette – nie powala na kolana

 

Cena: 80 euro
Skład: kaszmir
Ocena: 3

Kaszmirowy sweter

Kaszmirowy sweter w kolorze écru kupiłam sobie w nagrodę po przeprowadzeniu pierwszego postu Dąbrowskiej. Skoro nie jadłam przed 2 tygodnie, to mogłam sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa!

Kolekcja kaszmirowych swetrów z Galerii Lafayette jest mocno reklamowana, znajdziecie tam chyba wszystkie kolory tęczy, swetry z dekoltem, w serek i łódkę, zapinane kardigany, golfy – co tylko sobie zamarzycie. Często dostaję informację, że te swetry są na przecenie (od 20% do 30%).

Ten kupiony przeze mnie nie stracił fasonu, kaszmir jakoś się trzyma, ale….po prostu nie wygląda bardzo elegancko. Kaszmir nie jest puchaty i nawet trochę gryzie. 

Wręcz mam czasami wrażenie, że jest taki przybrudzony…. Nie wiem, czy to kwestia jasnego koloru, ale po prostu sweter nie wygląda już tak estetycznie jak zaraz po zakupie. Cały czas mogę go założyć, ale nie czuję się w nim komfortowo, zaczął po prostu przypominać zwykły sweterek, jaki mogłabym kupić za mniejsze pieniądze….

 

Kaszmirowy sweter od Stefanela – po 6 latach wygląda nadal elegancko

Cena: 600 PLN
Skład: Kaszmir
Ocena: 5

Kaszmirowy sweter

Kaszmirowe swetry włoskiej firmy Stefanel kusiły mnie od zawsze i wielokrotnie o nich marzyłam. Tylko te ceny! Obłęd… Ale na przykładzie mojego szarego swetra z lejącym dekoltem okazało się, że kupno kaszmirowego swetra w sklepie Stefanel było najlepszym pomysłem.

Po 6 latach sweter wygląda jak nowy. A de facto przeszedł najwięcej, bo kiedy go kupiłam, jeszcze się nie znałam tak dobrze na dbaniu o kaszmir.

Pewnie zdarzyło mi się go wrzucić na kaloryfer, żeby szybciej wysechł, a mimo to wygląda świetnie. Oczywiście na przestrzeni lat zdarzyło mu się mieć jakąś dziurkę pod pachą, ale cały czas robi dobre wrażenie.

 

Czy dobrej jakości kaszmir musi być drogi?

Tak.

To tkanina, której ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu dolarów za kilogram. Surowa i tania wełna jest często skupowana przez kupców z Chin i Turcji, tam poddawana “magii” i później – prawdopobnie – sprzedawana do sieciówek. Podobno można też kupić tańszy kaszmir, który pochodzi od dwóch ras kóz, z których tylko jedna jest tą “prawdziwą” pochodzącą z Kaszmiru.

Kaszmirowy sweter

Ten “prawdziwy” i najlepszy kaszmir jest cienki, biały i ma odpowiednią grubość włókien. Na dodatek kaszmir najlepszej jakości otrzymujemy, gdy zostanie on wyczesany z kóz tracących sierść, a nie zgolony ze zwierzęcia. Natury nie da się tutaj oszukać… Jeżeli kupimy sweter z ogolonej kozy nie pochodzącej w 100% z Kaszmiru, to może i to będzie kaszmir, ale średniej jakości…

Kaszmirowy sweter z sieciówki. Czy to się opłaca?

 

Moim zdaniem, jeżeli nie mamy pieniędzy, żeby wydać około 600 PLN na kaszmirowy sweter, to lepiej kupić wełniany, najlepiej z domieszką bawełny czy jedwabiu.

Trzy lata temu kupiłam zwykły wełniany sweter w Massimo Dutti i poza kilkoma dziurami pod pachą (łatwymi do zacerowania) wygląda on cały czas elegancko i szykownie.  Prezentuje się w każdym razie o wiele lepiej, niż kaszmirowe swetry z Benettona i Galerii Lafayette.

Kaszmirowy sweter

Nie wiem, dlaczego te swetry z sieciówek straciły na jakości – metki informują o “100% kaszmiru”, bardzo uważałam, żeby nie kupić jakiejś “paszminy”, podszywającej się pod kaszmir. Artykuł w Vogue potwierdził moje spostrzeżenia, coraz więcej kobiet skarży się na brzydkie kulki pojawiające się na nowo zakupionych swetrach.

Po wczytaniu się w artykuł o produkcji kaszmiru zrozumiałam, że nie da się kupić dobrej jakości taniego kaszmiru. To jakby oczekiwać od cyrkonii jakości diamentu. To nie chodzi o to, że te swetry z sieciówki się rozpadły, ale widać ogromną różnicę pomiędzy nimi a tym swetrem ze Stefanela, który kupiłam 6 (!) lat temu.

Dobrej jakości kaszmir nie jest tani

Rok temu dostałam też na Gwiazdkę szalik kaszmirowy marki Eric Bompard. Ich swetry, szale i ubrania polecała właśnie Inès de la Fressange, ale ceny…. Sięgają 200 euro za sweter.  Kaszmirowy szalik (noszony przeze mnie bardzo intensywnie),  po roku wygląda na prawie nieużywany. Kaszmir się nie kulkuje, nie stracił fasonu, jest puchaty i ładny.  Cena? Około 150 euro…

Kaszmirowy sweter. Czemu kaszmir uzależnia?

kaszmirowy sweter

Puchaty jak chmura, delikatny, otulający, grzejący – kaszmir to tkanina, która spowoduje, że polubimy zimę. Na dodatek nawet nosząc “sweter” możemy się czuć pociągająco i elegancko.

Pisałam Wam kiedyś, że jestem uzależniona od przytulnych i delikatnych ubrań, a kaszmirowy sweter jest właśnie takim zimowym otulaczem… Na dodatek jako osoba o wrażliwej i podatnej na uczulenia skórze, od zawsze kojarzę wełniane swetry jako wyrafinowane narzędzie tortur. Potrafiłam dostać uczulenia na skórze nawet wtedy, gdy pod sweter kładłam podkoszulek. Brrr…..

Kaszmirowy sweter – szybka instrukcja obsługi

Kaszmirowy sweter

 

Kaszmirowy sweter to nie jest ubranie, które wrzuca się do pralki, suszy byle jak i nosi latami.

 

To rzecz, której trzeba poświęcić trochę uwagi. Kiedy zaczęłam się interesować tematem, wczytywałam się w bloga Cashmere Connoisseur, który jest po prostu kopalnią wiedzy na temat tej tkaniny. Dbanie o kaszmirowy sweter można skrócić do kilku prostych zasad:

 

  • Pranie ręczne albo na specjalnym cyklu, a jeżeli używamy pralki, to najlepiej wyprać sweter w specjalnym ochraniaczu. 
  • Suszenie na płasko, nigdy na grzejniku
  • Nie należy nosić kaszmirowego swetra dzień po dniu, musi trochę “odetchnąć”
  • Nie należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu np. plastikowym, ale takim oddychającym. Warto też wyprać sweter na wiosnę, żeby odpoczywał czysty i bez atrakcyjnych zapachów dla moli.
Lubicie kaszmirowe swetry? Znacie jakieś firmy, które produkują dobrej jakości produkty z kaszmiru?

Z przytulnymi, kaszmirowymi pozdrowieniami – Monika

TUTAJ ZNAJDZIECIE POLECANE PRZEZ MNIE DOBREJ JAKOŚCI KASZMIROWE SWETRY W POLSKICH SKLEPACH INTERNETOWYCH: 

 

P.S. Dołącz do społeczności Paris by Moni na Facebooku! Prościej będzie mi informować Cię o kolejnych wpisach i wydarzeniach na stronie:

[wpdevart_like_box profile_id=”parisbymoni” connections=”show” width=”300″ height=”550″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”en_US”]

 

PRZECZYTAJ JESZCZE:

kaszmirowy sweter

18 thoughts on “Ile naprawdę trzeba wydać na kaszmirowy sweter?”

  1. Uwielbiam swetry (ku ubolewaniu mojego chłopaka najbardziej lubię te za duże i męskie), ale szczerze mówiąc rzadko przykładam uwagę do materiału z jakiego są zrobione. Kiedyś moja przyjaciółka-stylistka Nana, która skończyła architekturę ubioru, próbowała mi wbić do głowy jak bardzo istotny jest skład ubrań, jednak nie wiele mi w głowie po tych wykładach zostało. Być może kiedyś się jeszcze do lepszych gatunkowo swetrów/bluzek/koszul przekonam i to właśnie to kryterium będzie dla mnie najistotniejsze podczas zakupów, ale na razie myślę tylko o tym by coś było wygodne i ładne.

    A Ty moja droga nawet w zwykłym swetrze wyglądasz niezwykle elegancko i z paryskim szykiem! 😉

    1. Monika | Paris by Moni

      Ja kiedys tez nie interesowalam sie skladem, ale teraz tak, chociaz jak widac na przykladzie tych swetrow, sama nazwa “kaszmir” nie zawsze oznacza, ze placimy za dobra jakosc… Czasami wole tez kupic cos wygodnego i fajnego, szczegolnie jak szukam ubran na wakacje. Denerwuje mnie tylko, jak produkty kiepskiej jakosci sa sprzedawane jako “luksusowe” i ludzie sie nabieraja na takie sztuczki. Dziekuje za komplement, sciskam!

  2. Chyba odpuszczę sobie kaszmir, trochę mi szkoda tyle kasy za sweter, który zaraz bym poplamiła 🙂

  3. Nigdy nie miałam kaszmirowego swetra, jak na razie zakupiłam dwa wełniane. Ceny skutecznie mnie odstraszają :/

  4. Ja bym chyba nawet nie rozpoznała, czy to kaszmir, czy nie, jakoś nigdy wcześniej nie zwracałam uwagi na to, dopiero teraz będę wiedzieć 😉

  5. Kaszmir miałam w jakieś tańszej wersji właśnie z Benettona i jest tak jak napisałaś;) nie do końca idealnie, bo te małe kuleczki pojawiają się co chwila… choć ogólnie tę markę lubię:).
    Piękny ten sweter Stefanel, wygląda bardzo elegancko.

    1. Monika | Paris by Moni

      Ja tez bardzo lubie firme Benetton, ale nastepnym razem wole kupic welniany sweter, bo lepiej znosza “zycie” 🙂 A Sefanel kupilam 6 (!) lat temu, a wyglada jak nowy. Rachunek jest prosty…

  6. Miałam kiedyś kaszmirowy sweter z Benettona ale nie zachwycił mnie jakością .Ogólnie nie miałam pojęcia że wysokiej jakości kaszmir jest tak świetny w praktyce 😉

    1. Monika | Paris by Moni

      Ja tez nie, dopiero po kilku latach zauwazylam roznice. Warto o tym pisac, zeby uniknac kupowania drogich produktow udajacych luksusowe.

  7. Ech, te kulki na kaszmirze sieciówkowym… To jest masakra, prawda. Niestety pojawiają się na swetrze, który niedawno kupiłam w Massimo Dutti. Mam też staruśki szary kaszmirowy sweter, który dawno temu kupiłam przez internet i wycięłam metkę, bo mnie “gryzła” – ten kulkował się tylko dwa razy i od tamtego czasu mam spokój, nosi się wspaniale. Jest różnica.

    A ten Twój szary Stefanel jest przepiękny! 🙂

    1. Monika | Paris by Moni

      Jest swietny, zreszta okazuje sie, ze…. najtanszy. Bo po tylu latach nadal zachwyca. Po co kupowac cos drogiego, co udaje tylko towar luksusowy….

  8. Właśnie ze względu na “specjalne traktowanie” kaszmirowy sweter raczej do mnie nie trafi – jestem z tych, co wszystko piorą w pralce 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *