Czy zwiedzanie Paryża z psem jest łatwe? Niekoniecznie. Czy lepiej zostawić psa w domu? Nie. Warto jednak poznać kilka zasad, a zwiedzanie Paryża z psem wcale nie będzie trudne. Zobaczcie, o czym warto pamiętać zabierajac naszego pupila na wyjazd do stolicy Francji.
Zwiedzanie Paryża z psem – im mniejszy czworonóg, tym mniejszy problem
Jeżeli Wasz pies waży do 6 kilogramów, to będzie Wam o wiele łatwiej zwiedzać z nim Paryż niż z owczarkiem niemieckim. Przy małych psach nie trzeba kupować biletów do metra czy autobusu. Wystarczy wziąć psa do torby. Nie musicie też zakładać mu kagańca. Wejdziecie z nim do każdego sklepu – pod warunkiem, że będzie w torbie. Nie będziecie też mieli problemów w większości restauracji. Mały pies jest traktowany w Paryżu jak zabawka – oczywiście, jeżeli nie szczeka głośno i nie przeszkadza innym gościom.
Inaczej jednak wygląda zwiedzanie, jeżeli Wasz pies jest średnich i dużych gabarytów czyli od 6 kilogramów w górę
Zwiedzanie Paryża z psem – jakie zasady obowiązują na paryskich ulicach?
W Paryżu jest obowiązek trzymania psa na smyczy i oczywiście sprzątania po nim nieczystości. Za ignorowanie tych zasad grozi kara wynosząca nawet do 450 euro. To oczywiście prawo, a zasady wyglądają zupełnie inaczej – wielu paryżan nie sprząta, widziałam też wiele psów biegających po ulicach luzem.
Gdybym miała w Paryżu moją dziesięciokilogramową Sefirę, to nigdy, przenigdy nie spuściłabym jej ze smyczy na ulicy. Dla jej własnego bezpieczeństwa.
Tłumy na ulicach i chodnikach, skutery, motory, rowery i hulajnogi. Obawiałabym się po prostu, że mój terier tybetański zostanie rozjechany. Na chodnikach szaleją często dzieci na hulajnogach, o wypadek naprawdę nietrudno.
ZWIEDZANIE PARYŻA Z PSEM – GDZIE NIE WOLNO WCHODZIĆ CZWORONOGOM?
Zakaz wejścia z psem obowiązuje w muzeach, kościołach i większości historycznych parków. Nie wejdziecie też z psem do sklepów spożywczych i niektórych centrów handlowych. Zakaz obejmuje też cmentarze jak np. Père Lachaise. Tutaj zakaz obowiązuje nawet małe psy. Oczywiście takie zasady nie obowiązują psów przewodników.
ZWIEDZANIE PARYŻA Z PSEM – HOTELE PARYSKIE I CZWORONOGI
Oczywiście znajdziecie w Paryżu hotele, do których można przyjechać z psem. W niektórych będziecie musieli uiścić dodatkową opłatę, w innych nie. Zależy od miejsca i oczywiście zawsze trzeba się upewnić, czy właściciel hotelu wie, że macie zamiar zabrać ze sobą psa. Podobnie sprawa wygląda, jeżeli wynajmujecie airBnB. Poniżej podrzucam Wam kilka sprawdzonych adresów, pod którymi możecie zatrzymać się z Waszym psem:
- hotelF1 Paris Porte de Châtillon
- Coypel(dzielnica XIII)
- Lodge In (dzielnica XIII)
- Ibis Styles Paris République
ZWIEDZANIE PARYŻA Z PSEM – RESTAURACJE
W większości paryskich restauracji nawet w zimie je się na zewnątrz w ogrzewanych ogródkach. Tutaj nie ma absolutnie żadnego problemu – widywałam i bernardyny leżące przy stolikach, i małe pieski na kolanach. Oczywiście nikt nie będzie tolerował psa biegającego po terenie restauracji bez smyczy i szczekającego na gości. Ale w ogródkach ludzie przesiadują z psami i nikt się nie czepia.
Jeżeli planujecie zjeść w 3 gwiazdkowej restauracji Michelin, to raczej tam Was z psem nie wpuszczą. Ale to po prostu eleganckie miejsce i w takie chodzą tylko dorośli. Francuzowi nie przeszłoby przez myśl nawet zabrać dziecko do takiej restauracji.
Tutaj podrzucam Wam kilka adresów paryskich, które reklamują się jako „przyjazne dla psów”. We wszystkich byli moi znajomi z psami (w 2018 roku) i nie spotkali się z żadnymi nieprzyjemnościami.
- Derrière, 69, rue des Gravilliers 75003 Paris
- Café Pinson
- Aux Prés, 27, Rue du Dragon 75006 Paris
- ELLSWORTH, 34 rue de Richelieu, Paris, France 75001
ZWIEDZANIE PARYŻA Z PSEM – MIEJSCA, DO KTÓRYCH MOŻECIE WEJŚĆ
Z sympatyczniejszych paryskich miejsc dostępnych dla zwiedzających z psami ( na smyczy!) zapamiętajcie Ogród Luksemburski (wydzielone tereny), Lasek Buloński, Lasek Vincennes i park Buttes Chaumont. Psy mogą też wchodzić do parku George’a Brassensa. Oczywiście muszą być na smyczy. Nie wejdziecie z psem do ogrodu Tuileries, ale już po jego obrzeżach (zobaczycie tabliczki) można spokojnie spacerować z pupilem. Na dodatek właśnie przy Tuileries jest wydzielony specjalny trawnik, na którym psy mogą się wybiegać. Przyjeżdżają tam dog-sitterzy z całego Paryża i psy mogą szaleć i bawić się ze sobą.
Specjalne parki dla psów w Paryżu znajdziecie pod tymi adresami :
- Caniparc de Paris XIV 3 place Denfert-Rochereau, 75014 PARIS
- 26 boulevard Sérurier, 75019 Paris (stacja metra : Porte des Lilas).
SZARA STREFA – CENTRA HANDLOWE W PARYŻU I WCHODZENIE Z PSEM
Mam problem z opisaniem, jak wygląda wchodzenie z psem do centrów handlowych w Paryżu bo mam wrażenie, że obowiązują różne przepisy. W BHM Marais i Le Printemps widziałam klientów z psami kieszonkowymi, labradorami i spanielami. Te większe psy chodziły na smyczy przy nodze właścicieli. Widziałam też średniej wielkości psy w sklepach typu Zara czy Mango. Próbowałam się doszukać jakichś konkretnych informacji, ale niczego nie znalazłam. Może to jest po prostu uznaniowe? Zależy od humoru ochroniarza? Chyba tak.
Centrum handlowe Beaugrenelle ma wyraźnie napisane na stronie, że wejście z psem jest zabronione, chyba że jest w torbie. Podobne zasady obowiązują w Bercy Village i Les Halles. Podejrzewam, że do Galerii Lafayette też raczej z czworonogiem nie wejdziecie.
Oczywiście, jeżeli macie małego psa w torbie, to możecie dyskretnie próbować wejść wszędzie. Ale już większe psy mogą mieć zakaz wchodzenia do sklepów.
Podobnie sprawa wygląda z piekarniami i butikami – wszystko zależy od humoru właściciela. Dla świętego spokoju zostałabym z psem na zewnątrz, podczas gdy druga osoba kupuje bagietkę.
Oficjalne zakazy wchodzenia z psem obowiązują też na paryskich targach…ale widywałam tam masę psów i nikt nie robił żadnych problemów.
ZWIEDZANIE PARYŻA Z PSEM I KOMUNIKACJA MIEJSKA
Tutaj też zasady zmieniają się w zależności od gabarytów Waszego ulubieńca.
Jak już pisałam wcześniej, psy do 6 kilogramów mogą jechać w torbie i nie musicie nawet za nie płacić. Ale do paryskiego metra czy kolejki RER wejdziecie też z dogiem arlekinem – tylko obowiązują inne zasady. Pies musi być na smyczy i w kagańcu, musicie też kupić dla niego bilet. Po prostu kupując bilet dla siebie, dokupujecie kolejny, tylko zniżkowy. Przykładowo – normalny bilet jednorazowy obowiązujący na terenie Paryża kosztuje 1.90 euro, a Wasz pies „zapłaci’’ połowę tej kwoty.
Z kolei z dużymi i średnimi psami nie pojedziecie paryskimi autobusami. Już w innych francuskich miastach do autobusów wejdziecie także z dużymi psami. Brak w tym jakiejkolwiek logiki. Musicie sprawdzać informacje na stronach miejskich.
PARYSKIE TAKSÓWKI
Paryscy taksówkarze są średnio przychylni psom – tak wynika z mojego doświadczenia i kilku przygód, jakie miały moje znajome. Niektórzy odmawiają jazdy z psem, inni przyjeżdżają, a później próbują od Was wyłudzić pieniądze „za zniszczoną tapicerkę”. Obłęd. Polecam Wam raczej poruszanie się na piechotę lub właśnie metrem.
WYJAZD Z PSEM DO PARYŻA – KILKA ZASAD I PODPOWIEDZI NA KONIEC
- Nigdy, przenigdy nie zostawiajcie psa przed sklepem czy w samochodzie. W Paryżu kradzieże psów to plaga, w całej Francji rocznie ofiarą złodziei padają dziesiątki tysięcy psów. Część dla okupu, inne są sprzedawane do reprodukcji w krajach takich jak Rumunia, Albania czy Bułgaria. Inne są kradzione na futra.
Jeżeli Wasz pies trafi w ręce takich kryminalistów, to czeka go okropny los. Do największej ilości kradzieży dochodzi w regionie Île de France, Haute-Garonne, La Savoie i l’Ariège.
- Usługi weterynaryjne są we Francji na dobrym poziomie i znajdziecie gabinety otwarte nawet 24 godziny na dobę. Ale oczywiście za byle bzdurę zapłacicie o wiele drożej niż w Polsce. Ja w Montpellier płaciłam za szczepienie chyba 30 euro.
- Dwa razy byłam świadkiem, jak potrącono na ulicy psa – po raz kolejny uczulam Was i przypominam o konieczności założenia Waszemu ulubieńcowi szelek i smyczy.
- Francuzi to naród, który raczej lubi psy, chociaż nie rozwodzi się nad nimi tak jak np. Brytyjczycy czy Polacy. Ale moja znajoma paryżanka, która ma buldożkę francuską, otrzymuje na ulicy wiele komplementów od nieznajomych.
- Pamiętajcie, że wszystkie zasady o których pisałam, dotyczą „zwykłych’’ psów. Psy-przewodnicy nie płacą za wstęp i mogą wchodzić do muzeów, parków, sklepów i wszystkich innych miejsc. Nikt nie ma prawa powiedzieć osobie niewidomej ANI SŁOWA. Kilka miesięcy temu w Marsylii odmówiono wejścia do sklepu niewidomemu z psem przewodnikiem. Po gigantycznej awanturze, jaka rozpętała się mediach, sieć sklepów musiała nieźle się nagimnastykować, żeby przeprosić niewidomego i wybrnąć z kryzysu wizerunkowego.
Jeżeli jedziecie do Paryża z psem, to koniecznie dajcie mi znać, jak Wam poszło i podzielcie się Waszym doświadczeniem!
Jeżeli przyjeżdżasz do stolicy Francji to przeczytaj jeszcze te wpisy:
P.S. Dołącz do społeczności Paris by Moni na Facebooku! Prościej będzie mi informować Cię o kolejnych wpisach i wydarzeniach na stronie:
5 komentarzy
Monika :)wow ile informacji ! Bardzo dziękuje CI za te wyczerpujące informacje i podane w estetycznej oprawie! Ułatwiłas mi bardzo podjęcie decyzji co do przyjazdu z pieskiem .Zastanaiwam sie jeszce tylko czy można z psem podrózowac pociagiem do innych miast Francji i czy podroze pociagami po Francji są bezpiecznie? Pozdrawiam :)))
Czy wejście na Wieżę Eiffla jest możliwe z psem małym ? Może w torbie specjalnej?
Nie, żaden pies, tylko taki towarzyszący osobie niepełnosprawnej.
Byliśmy z moim psem dziś w Parku Tuileries i nie znalazłam miejsca gdzie można wejść z psem.Czy może Pani powiedzieć, z której strony jest wybieg dla psów?
Dziękuje
Tak, z samego przodu parku, z widokiem na Luwr. To nie jest w ścisłym parku, ale po jego obrzeżach widzę bardzo dużo osób spacerującymi z psami.