Oszustwa w Paryżu to dla mieszkańców tego miasta chleb powszedni. A Ty, słyszałaś, że Paryż to miasto świateł i miłości? Fajnie. Paryż to także miasto, w którym codziennie złodzieje kradną telefony, portfele, karty kredytowe, a najłatwiejszą ofiarą jest dla nich oczywiście zaaferowany turysta.
Oszustwa w Paryżu: przeczytaj, jakie sztuczki najczęściej stosują złodzieje w Paryżu i jak się przed nimi bronić!
Oszustwa w Paryżu: jak złodzieje nabierają turystów: bransoletka przyjaźni dla ciebie!
To trik, który najczęściej stosują złodzieje w okolicach Montmartre, nie widziałam go w innych częściach Paryża. Podchodzi do ciebie ktoś i nagle owija rękę bransoletka, mówiąc, że: “jesteście przyjaciółmi, to bransoletka przyjaźni, nic nie kosztuje”. A oczywiście za chwilę okazuje się, że jednak trzeba zapłacić. To chyba jeden z najbardziej znanych trików złodziei w turystycznych miejscach.
Oszustwa w Paryżu: Podpisz petycję na biedne dzieci!
Te kobiety (nie widziałam mężczyzn z petycjami) krążą po wszystkich turystycznych miejscach:w pobliżu wieży Eiffla, Luwru, Opery Garnier itp. Chcą, żebyś “podpisała petycję”, czasami udają, że są głuchonieme. W momencie, jak się dasz przekonać i coś podpisujesz, podchodzą inne i korzystając z twojej nieuwagi zaglądają Ci do torby 🙂 Domagają się też “donacji” bo już podpisałaś ich “petycję”. Jeżeli nią masz gotówki, to będą agresywne. Odganiaj je i nie daj się zbliżyć tym naciągaczkom!
Oszustwa w Paryżu: fałszywa taksówka do Paryża
Jeżeli przyjeżdżałaś na lotnisko Chopina w Polsce to znasz ten mechanizm: tuż przy wyjściu z terminala czatują panowie, którzy proponują taksówkę. Zabierają Ci bagaż, biegną do samochodu zaparkowanego gdzieś daleko. Później chcą, żebyś zapłaciła za trasę do Paryża jakąś horrendalną cenę, np. 125 euro. Taksówka do Paryża z lotniska CDG Roissy ZAWSZE, ZAWSZE, ZAWSZE kosztuje tyle samo. 50-55 euro. Taksówka jest oznaczona “Taxi Parisien” i taksówkarz czeka na oficjalnym postoju.
Oszustwa w Paryżu: Madame, madame: upuszczona biżuteria!
Kolejny chwyt złodziei, znany z miast takich jak Rzym czy Wenecja. Ktoś zwraca Twoją uwagę na biżuterię, która leży na ziemi. Ty mówisz, że to nie twoją. Ktoś nalega, żebyś ją wzięła i nagle domaga się pieniędzy za “znaleźne” – cokolwiek by to znaczyło 🙂 Po prostu ignoruj próby zaczepki.
Oszustwa w Paryżu:zZrobię Ci zdjęcie (ale musisz zapłacić!)
To chwyt, który ostatnio jest bardzo popularny. Stoisz sobie spokojnie przy zabytku i robisz selfie. Nagle ktoś proponuje, że zrobi Ci zdjęcie. A później domaga się za to pieniędzy.
Moja podpowiedź: jeżeli chcesz, żeby ktoś Ci zrobił zdjęcie, poproś o pomoc azjatyckie turystki. Najlepiej dziewczyny podróżujące parami lub rodzinę z dziećmi. Zaufałabym również amerykańskim turystom. A najlepiej kup selfie stick 🙂
Oszustwa w Paryżu: Zgubione pieniądze (dla ciebie!)
Taki sam trik złodziei w Paryżu jak z biżuterią. Nagle ktoś Ci pokazuje, że na ziemi leży 20 euro i to na pewno Twoje! A później, ktoś domaga się pieniędzy, bo Ci pomógł. Te 20 euro to może być fałszywka. Nie daj się zagadać i idź przed siebie.
Oszustwa w Paryżu: NAJWAŻNIEJSZE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W PARYŻU
- Nigdy nie zostawiaj na stoliku w kawiarni/restauracji telefonu, portfela czy aparatu fotograficznego;
- Nigdy nie trzymaj w kieszeniach telefonu, dokumentów i gotówki;
- Jeżeli czekasz z bagażem w restauracji, podróżujesz metrem itp. to zamknij bagaż na kłódkę;
- Nie podróżuj z dużą ilością gotówki;
- Trzymaj przy sobie informacje o infolinii Twojego banku (najlepiej napisz na kartce), żeby móc szybko zablokować ukradzioną kartę kredytową;
- Nie chodź po mieście z wszystkimi dokumentami przy sobie;
- Jeżeli kupujesz coś cennego (perfumy, biżuteria itp.), to pilnuj tego jak oka w głowie. Złodzieje w Paryżu kradną naprawdę WSZYSTKO, nie tylko telefony i karty kredytowe;
Bezpieczeństwo w metrze w Paryżu
- Nie pozwalaj NIKOMU “pomagać” sobie przy kupowaniu biletów do metra. Pracownicy metra siedzą w okienkach na stacji, tam idź, jeżeli Twój bilet nie działa albo masz jakiś problem;
- Nie sprawdzaj telefonu siedząc na fotelach w metrze tuż przy wyjściu. Ktoś może Ci go wyrwać i wyskoczyć w ostatnim momencie z wagonu metra;
- Uważaj na bagaż i otoczenie szczególnie w metrze, na zatłoczonych stacjach;
- Staraj się nie wyglądać za bardzo “jak turysta”. Ne dawaj sobie “pomagać” w znalezieniu hotelu, drogi do metra czy muzeum. Korzystaj z google maps.
- Rozważ kupienie torby antykradzieżowej albo plecaka.
- Kup smycz na telefon;
- Uważaj przy wyjmowaniu gotówki z bankomatu;
- Zwracaj uwagę na bandy wyrostków (dziewczyn lub chłopców), które kręcą się w okolicach wieży Eiffla, Opery, Luwru, na Montmartrze, w kolejkach do muzeum.
Oszustwa w Paryżu – podziwiaj zabytki i nie trać głowy 🙂
W 2020 roku zanotowano ponad 50 tysięcy przypadków kradzieży lub ataku tylko (!!!) w paryskim metrze. A to rok, w którym od kwietnia rozpoczął się długi lockdown i turyści przestali przyjeżdżać do Francji!
Paryż to oczywiście nie jest najbardziej niebezpieczne miejsce, jakie istnieje. NIESTETY w rejonach turystycznych złodziei i naciągaczy jest bardzo dużo. Miej oczy dookoła głowy i zwracaj uwagę na otoczenie.
POBIERZ DARMOWY PRZEWODNIK PO PARYSKICH HOTELACH!
Powodzenia 🙂
DOBRY I TANI HOTEL W PARYŻU – JAK GO ZNALEŹĆ? PODPOWIEDZI I ADRESY
CZY W PARYŻU NAPRAWDĘ JEST DROGO? WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ O STOLICY FRANCJI