Skip to content

Francja i żółte kamizelki: czy wyjazd do Paryża jest bezpieczny?

Czy wyjazd do Paryża jest bezpieczny

Francja i żółte kamizelki to temat, który nie schodzi ze stron gazet.

Czy wyjazd do Paryża jest bezpieczny skoro dochodzi regularnie do demonstracji?  Nie potrafię nawet zliczyć, ile osób wysyłało mi pytanie w tej sprawie. 

Dlatego chciałam Ci wytłumaczyć, jak wygląda sytuacja z perspektywy osoby mieszkającej w Paryżu i podpowiedzieć, czy faktycznie trzeba odwoływać wycieczkę? 

Francja i żółte kamizelki: co musisz wiedzieć o zamieszkach w Paryżu?

Do protestów dochodzi w całej Francji od listopada 2018 roku. W momencie kiedy piszę ten tekst (luty 2019), odbyło się już kilkanaście demonstracji, z czego kilka z nich niezwykle burzliwych.

Najbardziej spektakularne zdjęcia „płonącego Paryża” pokazywały media na całym świecie po demonstracjach 1 grudnia.

P.S. Tutaj vlog o tym, czy moim zdaniem  wyjazd do Paryża jest bezpieczny i film pokazujący zdewastowane Pola Elizejskie! 

Na ulicach protestuje ugrupowanie tzw. „Żółtych kamizelek” – ludzi z całej Francji, którzy walczą przeciwko rosnącym kosztom codziennego życia i podatkom. 

Francja i żółte kamizelki: o co w tym chodzi?

Ruch jest antyrządowy, nie ma oficjalnego powiązania z żadną francuską partią polityczną. W protestach biorą jednak również udział osoby zaangażowane w ruchy ekstremalnie lewicowe i prawicowe. Do protestów dochodzi w całej Francji, ale najbardziej spektakularne demonstracje odbywały się w Paryżu. 

Kiedy dochodzi do protestów „żółtych kamizelek”?

Francja i żółte kamizelki: czy wyjazd do Paryża jest bezpieczny?

Do demonstracji „żółtych kamizelek” dochodzi w soboty, najczęściej od godziny 10 do późniejszych godzin popołudniowych. 

Demonstracje w Paryżu –  gdzie dochodzi do protestów?

Co tydzień zgłaszane są nowe trasy demonstracji i przemarszu. Demonstracje odbywały się na Polach Elizejskich, na placu Bastylii, placu Republiki, w okolicach Łuku Triumfalnego. Na samym początku „żółte kamizelki” ruszały też z Porte Maillot.

 

Niestety nie znalazłam dobrego źródła w języku polskim, które informowałby turystów, gdzie odbędą się protesty. Czasami – ale nie zawsze – pojawia się notka informacyjna na stronie polskiej ambasady w Paryżu. 

Polecam śledzenie mediów zagranicznych jak np. France24 w języku angielskim. 

Francja i żółte kamizelki: czy wyjazd do Paryża jest bezpieczny?

Czy zamieszki w Paryżu są na tyle groźne, że trzeba odwołać przyjazd? 

Nie mogę podjąć takiej decyzji za Ciebie, ale wszystkim znajomym mówiłam, żeby nie odwoływali przyjazdu. 

Po pierwsze, demonstracje odbywają się tylko w soboty. Zawsze tego dnia możesz pojechać zwiedzać Wersal. 

Po drugie, protesty obejmują tylko część miasta. Ja mieszkam w okolicach placu Republiki (na którym dochodziło do protestów!) i na mojej ulicy było spokojnie. 

Jak się zachować, jeżeli natkniesz się na protest? Czy wyjazd do Paryża jest bezpieczny? 

Kilkakrotnie byłam w pobliżu demonstracji i za każdym razem bez problemu odłączałam się od tłumu. Policja francuska nie jest głupia i rozumie, że turyści nie mają ani ochoty, ani głowy do francuskich protestów. 

Nie pchajcie się tam, gdzie latają zamaskowani panowie i wyrywają płyty chodnikowe, bo w ich stronę może polecieć gaz łzawiący. 

Francja i żółte kamizelki: czy media kłamią?

Czemu masz wrażenie, że „Paryż jest w ogniu”? 

Nie, media nie kłamią. Ale szukają też obrazków z protestów, które są najbardziej rozpalające wyobraźnię. Jeżeli 2000 osób będzie śpiewać, a dwie zrobią barykadę z rowerów i pobiją się z policją, to prawdopodobnie media będą pokazywać tę bójkę w nieskończoność. 

Francja i żółte kamizelki

Tak, zamieszki w grudniu były koszmarne. Byłam dzień później na Polach Elizejskich i… nie mogłam się pozbierać z szoku. Spalone wraki samochodów, zniszczone budynki…. Ale do takich dramatycznych zamieszek doszło raz. 

Francuskie siły bezpieczeństwa wyciągnęły wnioski i teraz są świetnie przygotowane do demonstracji. Wyciągają z tłumu prowokatorów i reagują szybko. 

Jest mała szansa, że jako turysta zostaniesz wmieszana/y w tłum demonstrantów i ucierpisz z powodu zamieszek. 

A jakie jest Twoje zdanie? Czy wyjazd do Paryża jest bezpieczny? 

PRZECZYTAJ JESZCZE: 

Jak zwiedzać Paryż i uniknąć turystycznych pułapek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *