Jak znaleźć najlepszego croissanta w Paryżu ?

najlepszego croissanta

Croissant - jeden z symboli Francji, możemy go dostać w każdej piekarni. Tylko jak znaleźć tego najlepszego? 

Pytanie wcale nie jest oczywiste, bo w Paryżu wypieka się dziennie miliardy croissantów, a piekarnię znajdziemy niemal na każdym rogu ulicy. Jako nieświadomi turyści możemy dać się nabrać i zjeść ociekającego tłuszczem, ciężkiego rogala, który wcale nie przypomina idealnego croissanta.  Taki błąd trzeba później odchorować, stojąc w kolejce do Luwru z bolącym brzuchem. Aby ułatwić Wam życie, wyruszyłam na poszukiwanie najlepszego croissanta w Paryżu. 

Jaki ma być najlepszy croissant? 

Croissant ma być lekki jak piórko, z chrupiącą skórką, w środku niemal pusty, a jednocześnie miękki i rozpływający się w ustach.

Skład ulubionej przekąski śniadaniowej Francuzów jest mało skomplikowany. Masło, cukier, mąka, woda, drożdże, jajka i mleko. Gorzej już z przygotowaniem, bo wyrastanie ciasta może zająć do 24 godzin. To oczywiście wersja dla buddyjskich mnichów. Dopytywani przeze mnie piekarze ujawnili, że croissanta można zrobić już zaledwie w 6 godzin. 

Masło maślane

Aby wypiec croissanta idealnego trzeba użyć masła, a nie margaryny. Najlepiejżeby było to jeszcze specjalne masło z apelacją (AOC), będziemy wtedy mieć pewność, że smak rogalika będzie maślany, a nie po prostu tłusty. Tymczasem wiele piekarni korzysta albo z zamienników, albo z masła złej jakości, co oczywiście odbija się na smaku rogalika. Dlatego, kiedy kupujesz croissanta, upewnij się, że jest to croissant au beurre - maślany, a nie jakaś tańsza podróbka. 

Gdzie znaleźć najlepszego croissanta ? 

Możemy oczywiście zdać się na przypadek, wchodzić do napotkanych na drodze piekarni i próbować kolejnych croissantów. Jest to metoda dosyć uciążliwa i skutkująca natychmiastowym przybraniem na wadze. Autorka wpisu wie, o czym mówi. Croissanty wręcz uwielbiają odkładać się na polskim brzuchu i udach. Boją się jedynie ćwiczeń z Chodakowską 🙂  

Konkurs na najlepszego croissanta

Na szczęście z pomocą przychodzi nam Konkurs na Najlepszego Croissantapodczas którego sędziowie wybierają tego jedynego. Aby zdobyć prestiżową nagrodę, trzeba spełnić szereg wyśrubowanych reguł. Jury oceniające croissanty patrzy, jaki mają kolor, sprawdza stopień wypieczenia, z ilu warstw ciasta składa się rogalik i czy jest idealnie miękki w środku.

Najlepszy croissant w Paryżu znajduje się....

W 2015 pierwsza nagroda w konkursie przypadła piekarni 132 RdT, Benjamina Turquier, w III dzielnicy.  Sędziowie uznali, że croissanty są idealnie chrupiące, o delikatnie maślanym smaku. 

Croissanty warte grzechu

Jeżeli akurat nie po drodze Wam z piekarnią Turquier'a, możecie skorzystać z mojej listy ulubionych piekarni paryskich. 

Savoir-vivre jedzenia croissanta

Jeżeli już udało Ci się upolować idealnego croissanta, musisz go zjeść jak prawdziwy Paryżanin. Najważniejsze to zjeść go świeżego. Nie ma mowy o jedzeniu dwudniowych croissantów. Zasada numer dwa to kruszenie. Kruszyć trzeba w obrębie minimum 2 metrów od centrum spożywania croissanta. Jeżeli spożywasz wypiek przy stoliku w café, dobre wychowanie zobowiązuje do nakruszenia na podłogę. Dzięki temu nie będziesz egoistą i podzielisz się jedzeniem z paryskimi gołębiami i wróblami. Pamiętaj, że nie wolno jeść więcej niż jednego croissanta na raz. To już nie jest jedzenie, to nazywa się obżarstwem, la gourmandise. Tak zachowywać się mogą jedynie crazy Americans. Chyba nie chcesz być crazy ?

Jak często jeść croissanty ? 

Zasada jest prosta. Jeżeli spędzasz w Paryżu tydzień, możesz jeść jednego croissanta dziennie. Jeżeli spędzasz w stolicy Francji miesiąc, to jesz rogalika jedynie w weekendy. Jeżeli mieszkasz w Paryżu, to delektujesz się croissantem tylko podczas specjalnych okazji (np. kiedy odwiedzają Cię znajomi z Polski i domagają się croissantów na śniadanie).

Ostrzeżenie ! 

Autorka tego bloga w pierwszych tygodniach mieszkania w Paryżu domagała się croissantów codziennie. Mój narzeczony, świadom zagrożenia, jakie stanowi głodna Polka, z poświeceniem przynosił mi je rano do łóżka. 

Kilka miesięcy później stanęłam na wadze i obraziłam się na świat. Teraz jem na śniadanie dietetyczne placuszki robione według własnego przepisu. Nadal nie rozmawiam z moją paryską wagą. 

Autorka strony Paris by Moni.Odkrywam sekrety Paryża i dzielę się moimi spostrzeżeniami, wrażeniami z podróży i inspiracjami. Jestem uzależniona od pięknych zapachów, wyrafinowanych smaków i seriali telewizyjnych Netflixa i HBO. Gotuję, zachwycam się każdym psem na ulicy, mam za małą szafę na ubrania i ciagle łamię paznokcie.

%d bloggers like this: