Jak dojechać do Paryża z lotniska? Konkretne rady i podpowiedzi

Jak dojechać do Paryza

Jak dojechać do Paryża z lotniska?  Niby proste pytanie, a warto przeanalizować, jaka opcja jest dla nas najlepsza. Celebrytki i gwiazdy przyjeżdżające do Paryża rzadko wspominają, że lotniska takie jak CDG, Orly i Beauvais (które nie jest absolutnie „lotniskiem paryskim”) są położone dosyć daleko. Ponieważ nie każdego z nas stać na limuzynę z szoferem, stwierdziłam, że opowiem Wam, jak dojechać do Paryża z lotniska – i to w w najmniej uciążliwy sposób.

Największe doświadczenie mam z podróżowania z lotniska CDG, zaledwie raz leciałam do Francji  z lądowaniem w Beauvais. Z kolei Orly obsługuje raczej loty pomiędzy jednym francuskim miastem a drugim, nie ma chyba wylotów z Polski z lądowaniem w tym porcie lotniczym.

Dlatego dzisiaj chciałam napisać o tym, jak dojechać do Paryża z lotniska CDG.

Jak dojechać do Paryza z lotniska

RER B – „Paris by train”

Najpopularniejszą opcją jest wzięcie z lotniska kolejki RER B, która nie tylko przyjeżdża do Paryża, ale wręcz przecina miasto na pół. Pierwszą stacją przesiadkową dla turystów jest najczęściej stacja Gare du Nord, której nienawidzę i unikam z wielu powodów. Jest jak nasz warszawski Dworzec Centralny w czasach przed Euro 2012. Stacja jest brudna, pełno na niej facetów, którzy siedzą nie wiadomo po co, proponują narkotyki i z zainteresowaniem gapią się na Wasze walizki. Na szczęście od kiedy wprowadzono stan VigiPirate, na stacji często chodzi dużo policji i żołnierz, co psychicznie mnie uspokaja. Zazwyczaj staram się nie być tam sama i pilnuję torebki, jak Mama Kangurzyca swojego Maleństwa.

 

Kolejnym paryskim przystankiem turystycznym jest Saint-Michel i jeżeli wysiądziecie na tej stacji, znajdziecie się tym samym w sercu Paryża. Tutaj macie link do kolejnych stacji, sprawdźcie, która jest najbliżej Waszego hotelu.

Cena: Bilet w jedną stronę 10 euro

Czas: Na i z Gare du Nord 30-40 minut, pod warunkiem, że ktoś nie zemdlał, nie ukradziono części szyn (true story!) albo nie ukradziono walizki Chińczykowi, który wybiegł z kolejki i zostawił drugą walizkę (true story again).

Zalety: szybko, jesteście blisko metra, możliwość wielu przesiadek

Wady: RER B przejeżdża przez paryskie przedmieścia, wsiadają ludzie jadący do pracy i nienawidzący Was i waszych walizek, zabierających im miejsce. Plagą są też Cyganie grający smęty nad Waszym uchem, bo zapewniam Was, że połowa z nich nawet nie wie, jak trzymać smyczek, więc trudno tutaj mówić o rozkoszowaniu się muzyką…..

Rozwiązanie: Kolejki RER B trzeba unikać od godziny 16 do 20 i od 8 rano do 10. Pomiędzy tymi godzinami jest raczej pusto i spokojnie (chociaż „muzyka” będzie na bank.)

RER B – co jeszcze warto wiedzieć

Zachowajcie koniecznie bilet, który kasujecie na lotnisku. Nie chodzi o kontrolę, ale możecie z tym samym biletem skorzystać później z metra (wystarczy go ponownie skasować i bramka się otworzy). Podobnie przy wyjeżdżaniu z Paryża – na lotnisku są bramki, Żeby na nie wejść, trzeba włożyć bilet. Wielokrotnie widziałam zagubionych turystów szukających biletów, więc warto uniknąć niepotrzebnych nerwów.

RER B Direct – lepsza opcja dla turystów


Jak dojechac do Paryza z lotniska

Uważajcie też na komunikaty – czasami z peronu pierwsza odchodzi RER B, zatrzymująca się na przedmieściach, a za kilka minut przyjeżdża RER B Direct jadąca bezpośrednio na/z lotniska. Weźcie tą bezpośrednią!  Dojedzie zaledwie kilka minut pod tej pierwszej, a unikniecie tłoku i zamieszania. Wypatrujcie na tablicy napisów:

Aeroport Charles de Gaulle 2 TGV

Aeroport Charles de Gaulle 1

Parc des Expositions

i kolejno „Paris Nord” – tak czasami nazywana jest Gard du Nord. Poza tym, trasa jest taka sama, kolejne stacje to Chatelet-Les Halles,  Saint-Michel Notre-Dame, Luxembourg, Port Royal.

Zdjęcie powyżej pokazuje trasę RER B, która zatrzymuje się na przedmieściach – tej radzę unikać, jeżeli się da.

Uwaga! Wracając na lotnisko nie bierzcie RER B w kierunku Mitry-Claye – to przedmieścia, nie lotnisko! Na Gard du Nord pociągi odchodzą z tego samego peronu, więc uważajcie na tablice informacyjne, albo pytajcie ludzi, żeby miec 100% pewności.  

Jak dojechac do Paryza z lotniska

Autobus Roissybus

Możecie też dojechać do Paryża autobusem, który wyrusza z lotniska CDG i dojeżdża do centrum, a konkretnie do Placu Opery. Nie miałam przyjemności jechać nim z lotniska, tylko na, i wspominam podróż raczej dobrze.

Oczywiście, spodziewajcie się tłumów turystów z bagażami i możliwości utknięcia w korku na autostradzie. Lepiej więc na podróż autobusem zarezerwować mniej więcej godzinę.

Cena; 11.50 Euro według cennika z 2017 roku

Zalety: Autobus Roissybus odchodzi z placu Opery codziennie od 5.15, więc jeżeli macie poranny lot, to musicie go wziąć. RER B zaczyna działać później.

Wady: Możliwości utknięcia w korku na autostradzie.

 Autobus „Le bus Direct”

To kolejna opcja, bardziej autokar niż autobus dla turystów. Nigdy z niej nie korzystałam, bo podróż od mojego domu najbardziej opłaca się właśnie kolejką RER B. Myślę, że nie jest to bardzo popularne rozwiązanie, bo znajdziecie tańsze, ale warto je umieścić jako alternatywę.

Zalety: Tylko turyści, więc nie macie „umilaczy” typu żebracy, muzycy itp.

Wady: Le bus Direct odchodzi tylko z kilku miejsc w Paryżu, a konkretnie z Étolie, Porte Maillot, Trocadéro, Tour Eiffel. Czasami szybciej i taniej będzie po prostu dojechać do RER B niż do tych miejsc, żeby wsiąść do autokaru.

Cena: 17 euro według cennika z 2017 roku, podróż tam i z powrotem 30 euro.

Taksówka

Jak dojechać do Paryza z lotniska

Droga, ale co tu dużo mówić, najlepszy wariant, jeżeli nie chcecie się zmachać, macie duże bagaże albo po prostu nie lubicie komunikacji miejskiej i stać Was na dojechanie do Paryża za około 50 euro. Uwaga! Jeżeli jedziecie we czwórkę (np. 2 pary), to opłaca się Wam złożyć na taksówkę i w komforcie dojechać do Paryża, zamiast płacić 11 euro za osobę za RER.

Jak wziąć taksówkę z lotniska CDG? 

Pod wyjściu ze strefy kontroli, będziecie mieli znaki kierujące Was do postoju taksówek, najczęściej są ludzie w kamizelkach, zajmujący się opieką nad turystami.

Zalety: Spokojnie, czysto, bezstresowo

Wady: Korki na autostradzie no i oczywiście cena….

Uber/G7

To opcja, z której korzystam najczęściej, kiedy mam bagaż i przyjeżdżam w godzinach szczytu. Ubera zamawia się, jak wszędzie na świecie, więc nie będę Wam opisywać procedury, pamiętajcie tylko, żeby wybrać dobry terminal, bo inaczej będziecie się z kierowcą szukać.

My z François bardzo często bierzemy taksówki G7 – można je zamówić przez Internet, mają stronę po angielsku, nigdy nas nie zawiedli. Można wybrać taksówkę przyjazną psom, taką, do której łatwiej wejść osobie niepełnosprawnej i z kierowcą, który zna angielski. Mają tez opcję zniżki dla osób od 12 do 25 roku życia (20%).

Jest to dobra opcja, kiedy podróżujecie sami (dojazd na lotnisko kosztuje 30 euro, jeżeli wybierzecie G7 shared czyli po drodze kierowca weźmie jeszcze jakichś pasażerów. Mnie kilkakrotnie zdarzyło się jechać samej, bo akurat kierowca miał tylko jedno zlecenie. Pamiętajcie tylko, żeby sprawdzić opcję bagażu – w tej taksówce „dzielonej” można mieć jedną dużą walizkę, za drugą trzeba zapłacić. Nie ma jednak żadnych cyrków jak w tanich liniach lotniczych – możecie mieć w ręku torebkę i torbę na laptopa i nikt nie będzie robił kłopotów (a przynajmniej mnie się nigdy nie zdarzyło.)

Zalety: Szybko, czysto, bez noszeni walizki po stacjach metra.

Wady: Dla niektórych cena i czasami trzeba poczekać na kierowcę do 30 minut.

Poruszanie się po lotnisku – co zrobić, jak się zgubicie?

Pytanie, jak dojechać do Paryża z lotniska blednie przy strachu, jaki może Was oblecieć, kiedy zgubicie się na nim przed odlotem do Polski 🙂

O czym warto wiedzieć przed wylotem do Polski? 

Na lotnisku macie terminale 1,2 i 3, przy czym uwaga – 1 i 3 są „połączone” – wysiadacie na tej samej stacji RER B, a 2 terminal jest na samym końcu.

Musicie sprawdzić, skąd odchodzi Wasz samolot. Z mojego doświadczenia wynika, że Air France lata zawsze do Warszawy z terminalu 2, a konkretnie 2F, LOTem leciałam kiedyś chyba z terminalu 1.

Jeżeli się pomylicie, to nie musicie wracać do RER B czy autobusu, tylko skorzystajcie z darmowego transportu pomiędzy terminalami: CDGVAL. To taka sprytna kolejka jeżdżąca bez konduktora, za to w kółko, pomiędzy terminalami i hotelami znajdującymi sie przy lotnisku.

Jeżeli macie jakieś pytania i nie jesteście pewni, jak dojechać do Paryża z lotniska, to dajcie znać, pomogę jak mogę! Mam nadzieję, że przebrniecie przez komunikację paryską bez większej traumy i szybko będziecie się cieszyć atrakcjami stolicy Francji.

P.S. Skoro już planujecie, jak dojechać do Paryża, to możecie sprawdzić, jak wybrać idealny hotel.

A tutaj artykuł o tajemnicach terminalu 2F, z którego prawdopodobnie będziecie odlatywać do Polski, jeżeli lecicie linią Air France.

Przydatne strony jeżeli zastanawiacie się, jak dojechać do Paryża z lotniska:

Paris Airport CDG 

Autorka strony Paris by Moni.Odkrywam sekrety Paryża i dzielę się moimi spostrzeżeniami, wrażeniami z podróży i inspiracjami. Jestem uzależniona od pięknych zapachów, wyrafinowanych smaków i seriali telewizyjnych Netflixa i HBO. Gotuję, zachwycam się każdym psem na ulicy, mam za małą szafę na ubrania i ciagle łamię paznokcie.

  • Justpoint Ofview

    Fajny, przydatny wpis! 🙂

  • Super, taki mega praktyczny poradnik w pigułce. Na dodatek z cenami i dobrymi radami. Będę mieć na uwadze, jeżeli będę się wybierać do Paryża.

    • Wiem, ze podroz nowym metrem itp. bardzo stresuje, wiec napisalam poradnik, zeby inni mieli latwiej 🙂

  • Zawsze warto sie rozeznać jak daleko jest lotnisko od miasta i czym z niego najlepiej dojechać do centrum. My ostatnio daliśmy się wyrobić w Niceii. Poszliśmy do informacji turystycznej, gdzie pani pokierowała nas na konkretny autobus – koszt 6 euro za osobę. Później dowiedzieliśmy się na recepcji w hotelu, że jest też autobus za 1,5 euro tylko trzeba sobie dosłownie 3 min dojść z przystanku.

    • Jaka olbrzymia roznica w cenie! Faktycznie, lepiej zawsze zrobic dobry research. Najgorzej jest z taksowkami, w Paryzu ustalili jedna cene, bo turysci byli ciagle oszukiwani…

%d bloggers like this: