Polarne niedzwiedzie i haute couture: Galeria Lafayette w obronie Arktyki

Galeria Lafayette

Przyznam, że Francja często pozytywnie mnie zaskakuje. Kiedy chciałam napisać post o tym, jakie dekoracje gwiazdkowe przybrała w tym roku Galeria Lafayette , nie spodziewałam się tzn.”drugiego dna”. Myślałam, że po prostu znowu zobaczymy maskotki tańczące w rytm muzyki, a dookoła nich masę torebek i innych luksusowych produktów. Tymczasem Galeria Lafayette zdecydowała, że na wszystkich wystawach podziwiać będziemy niedźwiedzie polarne i pingwiny. Pomyślałam sobie, że niedługo dzieci będą znały niedźwiedzie polarne i pingwiny z tych samych bajek. w których występują jednorożce i koniki pony. Wydało mi się, że GL źle trafiła z tegorocznym motywem…

Galeria Lafayette w obronie Arktyki

Kiedy wczytałam się w materiały prasowe, ku mojemu zdziwieniu, okazało się, że galeria handlowa chciała właśnie zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych.

Dlatego nawiązano współpracę z organizacją non-profit Wild-Touch założoną przez Luca Jacqueta, francuskiego reżysera filmowego. Nagrodzonego zresztą w w 2005 roku Oscarem za film dokumentalny o pingwinach cesarskich. I dlatego na wystawie pokazano Arktykę i zamieszkujące ja zwierzęta.

O ile więc dzieci będą miały frajdę oglądając harcujące misie i pingwiny, o tyle dorośli mogą przejechać się na VII piętro Galerii Lafayette i obejrzeć wystawę poświęconą wyprawie francuskich naukowców na Arktykę.

Zakupy a ocieplenie klimatu

Pytanie, czy to ekologiczne przesłanie będzie w ogóle w stanie przebić się do świadomości zwiedzających ?

Wydaje mi się, że niestety nie. Turyści odwiedzający Galerię Lafayette są najczęściej w takim amoku zakupowym, że biegają dookoła i są kompletnie otumanieni. Z kolei osoby zainteresowane kwestiami ekologicznymi nie są na pewno stałymi bywalcami galerii handlowych. Doceniam jednak, że dorzucając taką ”zieloną cegiełkę” do komercyjnego wydarzenia Galeria Lafayette skupiła się na ważnej kwestii walki z globalnym ociepleniem.

[zresztą_ zresztą url=”https://www.youtube.com/watch?v=FUVc46RE9r4″ width=55 height=30 ]

Powyżej mój  świątecznego film, zapraszam serdecznie do oglądania paryskich wystaw !

Autorka strony Paris by Moni. Odkrywam sekrety Paryża i dzielę się moimi spostrzeżeniami, wrażeniami z podróży i inspiracjami. Jestem uzależniona od pięknych zapachów, wyrafinowanych smaków i seriali telewizyjnych Netflixa i HBO. Gotuję, zachwycam się każdym psem na ulicy, mam za małą szafę na ubrania i ciagle łamię paznokcie.

%d bloggers like this: