13 powodów – recenzja serialu o nastolatkach w erze social mediów

13 powodow dlaczego Netflix

13 powodów - nowa produkcja Netflixa dla nastolatków bez happy endu.

Oglądaliśmy "Plotkarę'', "Pretty Little Liars", "90210", a jeszcze w latach dziewięćdziesiątych "Beverly Hills 90210" i "Jezioro Marzeń''. "13 powodów" to serial,  w którym nie ma miejsca na sentymenty. To ostrzeżenie dla nastolatków i dla ich rodziców. Po obejrzeniu pierwszego sezonu cieszę się, że lata liceum już za mną....

"Opowiem wam historię mojego życia. A konkretnie, dlaczego postanowiłam je zakończyć" - Hannah Baker

 
13 powodów serial

 O czym jest ten serial?

Serial "13 powodów" opowiada historię nastolatki Hanny Baker, która popełniła samobójstwo. Hannah nie żyje, ale każdy odcinek pokazany jest z jej perspektywy. Zanim nastolatka popełniła samobójstwo, przekazała jednemu z uczniów karton z kasetami, na które nagrała swoje ostatnie miesiące w liceum... Kasety odsłuchuje  między innymi Clay Jensen - cichy, nieśmiały, można powiedzieć przeciętny uczeń. Okazuje się, że znajduje się w środku tajfunu, który rozpoczął się jeszcze przed śmiercią Hanny.

Kto jest winny jej śmierci? Dlaczego odebrała sobie życie? "13 powodów " to nie serial kryminalny, ale przez cały sezon będziemy szukać zabójcy Hanny...

 

13 powodów serial recenzja

Co widzicie w większości seriali o nastolatkach? Ploteczki na korytarzach, mocno zakrapiane imprezy, egzaminy, przygotowania do studiów, zdrady i dramaty. Hormony buzują, nastolatki chcą wyrwać się ze szkolnych murów i odbijają sobie szkolną dyscyplinę wyżywaniem się na innych.

 Wszystko jest niewinne, dopóki nie okaże się, że codzienne podśmiewanie, szturchanie na korytarzu, czy odbijanie chłopaka powoduje, że ktoś podcina sobie żyły.

Czy amerykańska szkoła pokazana w "13 powodach " jest inna od polskiej? Nie wydaje mi się.....

 

13 powodow dlaczego Netflix serial

Nastolatki ery streamingu i facebooka

Współczuję obecnym nastolatkom. Naprawdę. Mobbing na korytarzach szkolnych to już nie jest jedynie wkładanie słabszym głowy do klozetu. Możemy przecież zrobić film i go opublikować, tak, żeby każdy zobaczył upokorzenie dręczonej osoby... I to nie raz, ale w nieskończoność. Przecież Internet nie zapomina....

Oprócz walla na facebooku nastolatki potrafią też dzisiaj używać oldschoolowych metod. Mama Hanny odkrywa przez przypadek "ścianę wstydu" w łazience szkolnej. Nastolatki wypisują na niej słowa takie jak "dziwka" , "szmata" i wyzywają się od najgorszych....

Seksualizacja kobiet - chcesz być zdzirą, lesbijką czy świętą?

Serial Netflixa porusza  temat przemocy  wobec kobiet. W jednym z odcinków Hannah przeżywa mocno, że została wpisana na listę dziewczyn z najładniejszą pupą. Jest przerażona, czuje się odarta z godności. Jej stresu nie rozumieją nawet najbliżsi koledzy. Myślą, że powinna się cieszyć, że nie trafiła na listę brzydul. Czy w szkołach na całym świecie nie przechodzą tego inne nastolatki? A co robić w wypadku gwałtu? Zgłaszać na policje, przyznawać się rodzicom? Aby później być wytykaną palcem na korytarzu, jako ta, która się "dała przelecieć" ?

13 powodów serial recenzja

Czemu ten serial mi się podobał?

Jest dobrze napisany i napięcie rośnie w nim niczym w wytrawnym kryminale. Oczywiście ma swoje słabsze momenty, niektóre odcinki były przydługie, ale chcemy przecież się dowiedzieć, dlaczego tak naprawdę Hannah popełniła samobójstwo.

Kogo wciągnie "13 powodów " ?

Serial musi być na pewno wciągający dla nastolatków. Przecież opowiada o ich codzienności i pokazuje ją bez lukru. Wydaje mi się, że rodzice też mogą go obejrzeć Chociaż po takim maratonie na pewno obsesyjnie sprawdzałabym plecak swojemu dziecku i googlowała symptomy depresji u nastolatków.

Serial jest oparty na książce amerykańskiego pisarza Jaya Ashera. Reżyser nie wyklucza, że powstanie kolejny sezon serialu, bo 13 odcinek faktycznie nie zamknął wszystkich wątków. Nie mogę powiedzieć, że czekam na kolejny sezon z niecierpliwością. Historia Hanny Baker mnie zmęczyła. Ale polecam Wam te serial, bo trzyma w napięciu i porusza tematy, które żadnemu z nas nie są obce.

Autorka strony Paris by Moni.Odkrywam sekrety Paryża i dzielę się moimi spostrzeżeniami, wrażeniami z podróży i inspiracjami. Jestem uzależniona od pięknych zapachów, wyrafinowanych smaków i seriali telewizyjnych Netflixa i HBO. Gotuję, zachwycam się każdym psem na ulicy, mam za małą szafę na ubrania i ciagle łamię paznokcie.

  • Ostatnio przez kilka dni oglądałam „13 powodów” i za każdym odcinkiem chciałam dowiedzieć się o tych kasetach więcej. Serial bardzo wciąga jak i również jest mocno przygnębiający. Szczególnie ostatnie odcinki – przegadaliśmy z lubym kolejne noce o nich. Dla każdego kto jeszcze nie widział, a szuka czegoś interesującego na Netflixie to bardzo polecam ten serial 🙂

  • Tez mi sie wydaje, ze pomimo, ze meczacy to serial warto obejrzec 🙂

%d bloggers like this: